Yaza Özel Saç Bakım Önerileri

28 Temmuz 2015

Bahar aylarından başlayan saç dökülmeleri, yaz mevsiminde saç ve saç derisindeki travmatik dönemde daha da çoğalmaktadır. Bunu önleyebilmek için bazı hususlara dikkat ederek saç kayıplarınızın önüne geçebilirsiniz.
1
Saçlarınızı Nemlendirin
Cildinizin ne kadar neme ihtiyacı varsa, saçlarınızın da o kadar neme ihtiyacı vardır. Özellikle yaz aylarında saçlarınız daha çok neme ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden saç kremlerinizi, diplerini sürmeden, 2 dk. kadar saç uçlarında bekletin ve bol suyla durulayın.
2
Saçlarınızı Dinlendirin
Yaz mevsiminde çok sıkındığımız için, sonbahar geldiğinde saç dökülmeleri daha da artmaktadır. Bu yüzden yazın saçlarınızı günde 1 defadan fazla yıkayıp, şampuanlamamanız önerilmektedir.
3
Saçlarınızı Havalandırın
Yazın saçlarını hemen hemen herkes sıkıca toplamaktadır. Bütün gün toplu kalan saç hava almaz bu da saç dökülmelerine sebep olur. Bu yüzden saçlarınızı bütün toplamamanız gerekmektedir.
4
Esansiyel Yağlar Kullanın
Esansiyel yağlar, cilt kadar saçlar için de çok faydalıdır. Bu yağlar, saçları dipten uca besleyerek, saç dökülmesini engeller. Özellikle zeytinyağı ve avokado yağı saçların beslenmesinde en faydalı esansiyel yağlardır.
5
Kendiliğinden Kurusun
Bütün kış sıcak fön makineleriyle çekiştirilen saçlarınızı yazın kendiliğinden kuruması için bırakın. Sıcak havalarda saçlarınızın kendiliğinden kurumasını sağlamak, saçlarınızın canlanmasını sağlamaktadır.
6
Kırık Uçları İhmal Etmeyin
Yaz aylarında özellikle saç uçlarında kırılmalar ve yıpranmalar meydana gelmektedir. Kırık saç uçları, güneş ışınları ve deniz suyuyla birleşince kırıkların yayılması ve saçların daha fazla yıpranmasına neden olur. Bu yüzden saç uçlarınızdaki kırıkları kestirmeyi ihmal etmemelisiniz.
7
Organik Saç Enjeksiyonu
Saçların daha sağlıklı ve gür olmasını sağlayan saç enjeksiyonları, yaz aylarında yaşanan saç dökülmelerini de engellemektedir. Bu sebeple yaz aylarında bu organik saç enjeksiyonlarını kullanabilirsiniz.
8
Saçlarınız İçin Argan Yağı
Saçlarınızı güneşten korumak için, argan yağı kullanabilirsiniz. Argan yağı içeriğindeki vitaminler ve antioksidanlar sayesinde yenileyici özelliğe de sahiptir.
9
Saçlarınızı Güneşten Koruyun
Güneş altında saatlerce oturmak saçlarınıza ve saç derinize zarar vermektedir. Bu yüzden güneşin altındayken şapka takmanız gerekir. Eğer şapka takmaktan hoşlanmıyorsanız güneş korumalı saç spreylerinden kullanmanız tavsiye edilmektedir.
10