Yaz Sıcaklarında Rahat Uyamanın Formülleri

14 Temmuz 2015

Sıcak yaz akşamlarına bir de havadaki nem eklenince uyumak bazen imkansız hal almaktadır. Bazı fikirleri bilirseniz, rahat bir uyku çekebilirsiniz. İşte öneriler...
1
Mümkün olduğunca havadar ve serin yerlerde uyumaya çalışın. Püfür püfür esen odalarda havadaki sıcaklığın farkına bile varmazsınız.
2
Sıcaklıktan çok fazla etkileniyorsanız, uyuduğunuz odada klima kullanabilirsiniz. Dikkatli kullanılan klimalar hasta etmez ve uykunuzun kalitesini arttırır.
3
Özellikle kalp hastaları, yaşlılar ve ciğer hastalıkları çekenler için, kilosu fazla olan kişilerin yatacağı yataklar, vücudunun ağırlık noktalarına destek sağlayan rahat yataklarda yatmaları gerekmektedir.
4
Yaz aylarında kıyafetlerinizi, ayakkabılarınızı nasıl dikkatli seçiyorsanız, yastığınızı da o kadar özenle seçmelisiniz. Boynunuzun doğal eğriliğine destek olani çenenin öne doğru eğilmesine neden olmayan yastıkları tercih ederseniz en doğrusunu yaparsınız
5
Yatığınız yatakların önemi kadar, çarşaflarınızın, pikelerinizin ve yastık kılıflarınız pamuklu olması çok önemlidir. Özellikle yastıkların hava akımına izin veren sentetik maddelerden olmasına özen göstermelisiniz.
6
Yaz akşamında yemek yerken dikkat etmelisiniz. Son öğününüz ile uyku saati arasına en az 3 saat koymalısınız. Mideniz boş olunca, nefes alıp vermeniz çok daha rahat olur.
7
Az miktarda alınan alkol insanı gevşeterek uyumasını sağlasa da, fazla alkol uykunuzun kalitesini bozar. Ayrıca alkolden sonra sık tuvalete gitme ihtiyacı olduğu için uykunuzu sık sık bölmek zorunda kalırsınız
8
Yaz akşamlarında ağır, baharatlı ve kızarma türlerinden uzak durmalıyız. Ayrıca alkol, kahve, kolalar gibi kafeinli içecekleri tüketmek uykuya dalmanızı güçleştirir.
9
Rahat, huzurlu bir uyku için önerilerimiz dikkate alınız.
10