Yalnızlık Korkusunu Yenmenin Yolları

30 Eylül 2015

Yalnızlık, yalnız kalma durumu değil, tek başına kalma hissiyatına kapılmak olarak tanımlanmaktadır. 
1
Kendini yalnız hisseden kişilerde, boşluk ve dışlanmışlık duygusu ortaya çıkar ve etrafında insanlar olmasına rağmen kendini yalnız hisseder.
2
Hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça karşımıza çıkan bir duygudur ve bunun altında genetik faktörler, çocuklukta yaşanmış travmalar vardır.
3
Anne ve babası ayrılmış, ağır bir hastalık geçirmiş, yakınını kaybetmiş olan ve ailesinden uzun süre ayrı kalmış çocuklarda, daha çok yalnız kalma korkusu vardır.
4
Yalnızlık duygusu, ayrılık kaygısına dayanmaktadır. Çocukken terk edilmiş bir insanın zihnine bu korku yerleşmektedir. Yalnızlık duygusu, depresyonda da karşımıza çıkmaktadır.
5
Özgüveni düşük insanlar, kendilerini değersiz hissederler ve kendilerini diğer insanlardan soyutlayarak, kronik bir yalnızlığa kapılırlar.
6
Yalnızlık korkusu yaşayan insanlar, istemediği davranışları sergiler. Sevmediği ve istemediği halde yanlarında sadece insanlar olsun diye, yanlış insanlarla arkadaşlık edebilirler.
7
Yalnızlık korkusu yaşayan insanlarda; panik atak, depresyon, strese bağlı çeşitli hastalıklar, psikolojik kökenli bayılma ve nöbet geçirmeler, alkol ve madde kullanımı görülmektedir.
8
Yalnızlık korkusunu yenmek için, iyi vakit geçirebileceğiniz aktivitelere ve gruplara katılmanız önerilir. 
9
Reddedilmekten, değişimden ve kusurlarınızdan korkmayın. Sizin gibi insanların olduğunu unutmayın ve aşırı derecede kaygı, korku, duygusal çökme gibi belirtileriniz var ise psikiyatri uzmanına başvurmalısınız.
10