Windows 10 ile Gelen Yenilikler

30 Temmuz 2015

Cortana: Microsoft'un Windows Phone için kullandığı sesli asistan hizmeti Cortana, Windows 10 ile birlikte artık masaüstünde de kullanılabilecek. 
1
Yeni Tarayıcı Microsoft Edge: Windows 10 ile beraber gelen Microsoft'un yeni tarayıcısı İnternet Explorer'ın kötü izlenimlerini sona erdireceğe benziyor. Yeni tarayıcı çevrimdışıyken bile okuma modundan yaranabilme, Cortana ile entegrasyon halinde olması ve üst düzey güvenlik özellikleriyle dikkat çekiyor.
2
XBox Oyunları Windows 10'da: Oyun tutkunları için en iyi haberlerden biri XBox Live ve XBox uygulamalarının artık Windows 10 ile uyumlu olacak olmasıdır. Oyuncular artık Windows 10 üzerinden XBox oyunlarına ulaşabilecek ayrıca Game DVR özelliği sayesinde oyunda diledikleri anları kaydedebilecek.
3
Microsoft Hello: Windows 10 işletim sistemi üzerinde en çok durulan noktalardan biri de güvenliktir. Microsoft, Windows 10 ile birlikte cihazların daha güvenli ve çok çeşitli güvenlik doğrulamalarının olacağını daha önce açıklamıştı. Windows 10 ile gelen güvenlik araçları (parmak izi, göz irisi ve yüz tanımanın yer aldığı) Hello'yu da beraberinde getiriyor.
4
Microsoft Groove: Windows 10 ile birlikte, XBox Müzik yerine Groove Music yer alacak. Groove Music, 40 bini aşkın müzik arşivi, sade ve kolay kullanımıyla ön plana çıkıyor. Şarkıların yanı sıra, dizi ve film hizmeti de bulunacak. 
5
Office Uygulamaları: Windows 10 işletim sistemi ile birlikte artık Office uygulamaları da dokunmatik kontrole kavuşuyor. Ayrıca sadece dilediğiniz Office programlarını satın alma seçenekleriyle birlikte geliyor.
6
Windows Store: Windows Mağaza'da uygulamaların kurulumu ve kaldırma işlemi Windows 10 ile birlikte artık daha kolay olacak. Tasarımın da değiştiği Windows Mağaza'da artık Müzik bölümü de bulunacak.
7
Universal Uygulamalar: Microsoft artık Windows 10 ile birlikte masaüstü ve mobil platformları birleştirebilmeyi amaçlamaktadır. Windows 10 'da yer alan Universal uygulamalar hem masaüstünde hem mobil platformda aynı deneyimi yaşamanızı sağlayacak. Şimdilik sadece Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook bu hizmetten yararlanabilme olanağı sunmaktadır fakat güncellemelerle Universal uygulamalar artacak.
8
OneDrive: Windows 10 ile birlikte OneDrive uygulamasından da birtakım iyileştirmeler yapılmıştır. Arayüzü değişen OneDrive artık 15 GB ücretsiz depolama alanı sunmaktadır. 
9
Diğer Yenilikler: Bu yeniliklerin yanı sıra yeniden başlat menüsü, yeniden boyutlandır kutucuğu, başlat çubuğunda Universal aramalar, çoklu masaüstü kullanımı Windows 10 işletim sistemine gelen diğer yeniliklerdir.
10