Vikingler Hakkında Hiç Duymadığınız 10 Bilgi

10 Temmuz 2020

İskandinavyalı korsan ve tüccarlardan oluşan Vikingler, bulundukları bölgelerde denizlerin hakimleri olmuşlardı. Barbar tavırları ve savaş konusundaki büyük yetenekleri ile hiç görmedikleri, bilmedikleri topraklarda korkular salmışlardı. Vikingler hakkında birçok şey bilinmiyor ve bilinse de yanlış biliniyor. Bu bakımdan yaptığımız araştırmalarda Vikingler ile ilgili muhtemelen bilmediğiniz 10 bilgiyi sizlere anlatacağız.
1
Vikingler, her ne kadar boynuzlu miğferleriyle özdeşleştirilmiş olsalar da aslında miğfer kullanmazlardı.
2
Vikingler, savaşlarda ele geçirdikleri kişileri köle olarak satarlardı. Bu Vikinglerin yaptığı en yaygın ticaret türüydü. 
3
Vikingler, bilinenin aksine çok temiz insanlardı. Kişisel bakımlarına oldukça özen gösterirlerdi.
4
Vikingler MS. 1001. yılda Avrupa'ya düzenledikleri akınlardan vazgeçerek kendilerine sömürecekleri yeni yerler arıyorlardı. Çıktıkları uzun bir deniz seferinin ardından Amerika kıtasını keşfetmişlerdi. Amerika kıtasında ilk olarak yerleştikleri yerler, Newfoundland ve Kanada Labrador’unda olmuştur. Bu bölgenin adını da "Vindland" olarak koymuşlardır.
Bu demek oluyor ki; Amerika kıtası Christophe Kolomb tarafından ilk kez keşfedilmedi.
5
Vikingler, cenazelerini içi toprakla dolu bir kayıkla yakarlardı.
6
Vikingler, Danimarka, İsveç ve Norveç ülkelerinin birbirine düşman olan kabilelerinden oluşmuştur. Bu nedenle de kendilerine Viking demezler, kendi bağlı oldukları ırklarını belirtirlerdi.
7
Ayasofya'da 9. yüzyıla ait olduğu tespit edilen bir Viking yazısı bulunduğu tespit edildi. Ayasofya'da bir mermerin üzerine Vikingce yazılan bu yazı da "HAVLDAN" ismi yazmaktadır.
8
Vikingler, 10-14. yy. arasında İstanbul'da Bizans İmparatorlarının özel korumalığını yapmışlardır.
9
Vikingler, o kadar savaşçı bir milletti ki sırf içkileri kalmadığı için İngiltere'ye kaç kez saldırmışlardır.
10
Vikingler'in dilinde argoya ve küfre dair hiçbir şey bulunmuyor. Genelde küfür etmek yerine kavga ederlerdi.
11