Vajinal Genişleme Sendromu Nedir?

07 Temmuz 2015

Vajinal Genişleme Sendromu Nedir?
Kadın cinsel organı olan vajinal duvar, elastik bir yapıya sahiptir. Vajinal duvar o kadar esnek bir yapıya sahiptir ki doğum sırasında çocuğun tüm vücudu geçebilir. Ancak normal doğum vajinal esneklikte çeşitli sebeplerden dolayı bozulmalar yaratabilir ve vajina kanalını genişleterek çapını büyütür. Bu duruma vajinal genişleme sendromu denir.  Sendroma normal doğumun yanı sıra birçok faktör de etkili olabiliyor. O faktörler;
1-Hamilelik 
2-İleri yaş ve menopoz
3-Sigara içmek
4-Aşırı kilolu olmak ve obezite
5-Hormonal nedenler
6-Yapısal özellikler
1
Vajinal Genişleme Sendromunun Açtığı Sorunlar
1. Cinsel İlişkiden Alınan Haz Azalabilir: 
Cinsel ilişkide haz, ilk başta erkeğin ve kadının cinsel organına bağlıdır. Ancak bazı faktörler vajinal duvarların esnekliğini kaybettirerek ilişkideki hazı azaltır. Birçok kadın cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelebilir ve bu durum kadını rahatsız edebilir. Bu da kadında özgüven kaybına neden olabilir. Özgüven kaybı yaşayan kadın da cinsel ilişkiden kaçabiliyor. 
2
2. İdrar Kaçırmaya Yol Açabilir
Vajinal kas desteği kaybı ve bağ dokusu katmanlarındaki yıpranma idrar kaçırmanın en büyük nedenlerinden tekidir. Bu destek kaybı öksürük, hapşırma gibi durumlarda idrar kaçırmaya neden olur. Bu da kadının özgüvenini kaybetmesine sebep olur.
3
3. Organ Sarkmaları Olabilir
Vajinal kas desteğinin azalması sonucu vajina, rahim ağzı, rahim, idrar torbası, idrar kanalı, ince bağırsak ve rektum, kaslar tarafından tutulamaz ve sarkma yaşanır. Uzun süren bir tedavi yönetmiyle organlar kaslara tutturulmaya çalışılır.
4
Vajinal Genişlemenin Ameliyatı
Yaklaşık 45 dakika süren vajinal genişleme ameliyatında vajinanın hem ön hem de arka duvarı açılarak altta bulunan dokuya sıkıştırılır. Diğer yandan da vajinayı çevreleyen kaslar da birbirine yanaştırılır. Ameliyatta estetik dikiş kullanıldığı için ekstra bir dikiş alma operasyonu düzenlemeye gerek duyulmuyor.
5
Vajinal Genişlemede Lazer Tedavisi
Her alana giren lazer, vajinal genişleme sendromuna da el attı. Vajinal genişleme sorunu yaşayan ve ameliyattan da korkan hastaların imdadına yetişti denebilir. Lazerle foto termal etki ile yeni kolajen üretimi desteklenir. Böylece mevcut doku kendisini yenilenmeye başlar ve böylece vajinal kanalda daralma ve yenilenme gerçekleşir. Eğer hastanın idrar kaçırması çok ilerlememiş ise tedavi yara, iz, ağrı gibi sorunlar yaşamadan rahatlıkla bu sendromdan kurtulur.
6