Uzun Yaşamanın Sırları

21 Ekim 2015

Uzman bir doktorunuz olmalıdır. Doktorunuz, hastalıklarınızı size belli etmeden önlemek isterler ve bunun için etkili yönte check-up yaptırmaktır.
1
20'li yaşlarda olanlar, diyabet ve kolesterol ölçümü yaptırmalıdır. 30-40 yaş arasında olanlar, yılda iki kez kolesterol ölçümü yaptırmalısınız. Riskli bir grupta bulunuyorsanız, 3 senede bir kez yaptırmanız önerilir. 40 yaşından sonra her yıl mamografi, 20 yaşından itibaren senede bir kere de pap smear testi yaptırılması önerilir.
2
Uzmanlar, her 10 senede bir kere difteri ve tetanos aşılarının yaptırılması gerektiği fikrindeler.
3
Osteoporoz, meme kanseri ve diyabet gibi haastalıklarda, genetik etkenlerin rolü büyüktür. Bu sebepten doktorunuza başvurun.
4
En önemli faktörlerden biri de düzenli beslenmedir. Kalın bağırsak ve mide kanserlerinin %90'ını düzenli beslenmeyle önlenmesinin mümkün olacağını uzmanlar açıklamaktadır. C ve E vitaminleri ile selenyum içeren besinleri tüketilmesi gerekmektedir.
5
Fazla kilolarınız var ise bunlarla savaşın. Bel çevresini, kalça çevresine böldüğünüzde sonuç 0.85'in altında olmalıdır.
6
Sporu hayatınızdan eksik etmeyin. Sağlığınız için, haftada en az 3 kere yarım saat boyunca yürüyün veya bisiklete binin.
7
Sigaradan uzak durun.
8
Yeşil çay veya nar suyu tüketmeye dikkat ettin. Yeşil çay, kötü kolesterol ve yüksek tansiyonla savaşır, nar suyu ise kan şekerini dengeleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.
9
Hayatınızda seks ve uykuyu eksik etmeyin. Seks, kan dolaşımını canlandırır ve hastalığı engeller. Günde 6-8 saat uyku yeterli olacaktır.
10
Günlük kalsiyum takviyesi için, kemiklerin yapısı için sütü hayatınızdan eksik etmeyin. Özellikle 40 yaşından sonra 500 mg kalsiyum alınması gerekir.
11
Selenyum ve E vitaminiyle gençliğinizi koruyabilirsiniz. Selenyumun antioksidan etkisinden dolayı uzun yıllar genç kalabilirsiniz. Kan hücrelerini korur ve dokuların yaşlanma sürecini yavaşlatır. 
12
Omega-3 mutlaka alın. Balık sevmeyenler için de Omega 3 içeren preparatlar kullanılması gerekmektedir.
13
Her gün kullanılan bir adet aspirin, kalp ve damar hastalıklarına karşı korumaktadır.
14