Uzmanlardan Doğum Yapan Annelere Tavsiyeler

24 Nisan 2017

Yalnız kalmaktan kaçının ve en az günde bir kez evden dışarıya çıkmaya çalışın. Yürüyüş yapın ya da sahilde deniz havası alın.
1
Düzenli hafif egzersiz yapmak, yoga, plates yapmak ve temiz hava almak size iyi gelecektir.
2
Sizin gibi yeni anne olan kişilerle arkadaşlık edinin. Çoğu sizin yaşadığınız duyguları yaşıyordur ve birlikte vakit geçirerek tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
3
Düzenli ve uygun miktarda yemek yemeğe çalışın. Bu, özellikle emzirirken size kolaylık sağlar. Sütünüzü arttırmak için bol su tüketin.
4
Kadınlar, özellikle anneler, kendilerini suçmalakta çok başarılıdır. Bunu yapmayın. Durumunuzdan şikayet etmenize ve mutsuz olmanıza izin verin. Destek alın ve çevrenizdeki insanlarla dertleşin. 
5
Evde mümkün olduğunca yardım almaya çalışın. Kendiniz temizlik yapmayın. Gerekirse paralı yardımcı tutun.
6
Hislerinizi paylaşın. Eşinizle, ailenizle ya da arkadaşlarınızla konuşun, duygularınızı anlamalarını sağlayın. Size yardımcı olmalarına izin verin. 
7
Küçük beklentileriniz olsun, planlar yapın. Arkadaşlarınızın ve ailenizin bebeğinize bakma tekliflerini kabul edin. Böylelikle kendinize zaman ayırmış olursunuz.
8
Çok zaman geçmeden destek alın. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Kısa süre antidepresan alabilirsiniz. Ancak bu konuda doktorunuza danışmalısınız.
9
Doğum sonrası depresyonla ilgili çeşitli dernek veya destek gruplarına katılın. 
10