Uykusuzluk Sorununa Çözüm Yolları

09 Ocak 2020

Akşam Yediklerinize Dikkat Edin
Günün son saatlerinde metabolizmanın çalışması yavaşladığı için, akşam yemeklerinde hafif yiyecekler tercih etmelisiniz. Fazla şekerli, baharatlı yiyecekler ya da gazlı içecekler uykunuzun kaçmasına neden olmaktadır.
1
Kafein Tüketimine Dikkat Edin
Çay, kahve, enerji içecekleriyle sınırlı olmayan kafeinli maddeler, bazı çikolata ve ilaçlarda da bulunabilmektedir. Geceleri uyku sorunu yaşamamak için kafeinli yiyecek ve içeceklerin tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.
2
Alkol Tüketimine Dikkat Edin
Alkol her ne kadar uyuşturan bir içecek olarak görülse de, geceleri terleme ve sık sık uyanma gibi problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle yatmadan 6 saat önce alkol tüketimini kesmeniz gerekmektedir.
3
Hızlı Yemek Yemeyin
Hızlı yemek yemek sindirim sistemi sorunlarına yol açabildiği gibi, gaz ve şişkinlik problemlerine de neden olmaktadır. Bu yüzden hızlı yemek yeme alışkanlığını hayatınızdan çıkarmalısınız.
4
Yatmadan Önce Süt İçin
Yatmadan yaklaşık 2 saat önce süt içmek, triptofan aminoasidi ile melatonin salgısını uyarıyor ve daha rahat uykuya dalmanıza zemin hazırlıyor.
5
Badem ve Ceviz Tüketin
Yaklaşık 1 çay bardağı badem ve ceviz uykuya dalış sürecini kısaltmakta ve kaliteli bir uyku sürecine zemin hazırlamaktadır.
6
Bitki Çayları
Özellikle melisa ve papatya çayları rahatlatıcı ve uyku verici özelliğe sahiptirler. Yoğun stres ve sıkıntı yaşadığınız günlerde yatmadan 1-2 saat önce bu tür bitki çaylarını tüketmeniz tavsiye edilmektedir.
7
Ahududu Tüketin
Yatmadan birkaç saat önce ahududu yenildiği zaman kaliteli bir uyku sürecine girmenize yardımcı olmaktadır.
8
Günde 1 Muz Tüketin
Muzun içeriğindeki magnezyum kasların gevşemesine yol açtığı ve melatonin hormonunun salgılanmasını arttırdığı için uzmanlar günde 1 muz tüketimini önermektedir.
9
Yulaf Tüketin
Yulaf içeriğindeki triftofan aminoasidi ile melatonin salgısını uyarmakta ve uyku kalitesini arttırmaktadır.
10