Uykusuz Bırakan Yiyecekler

11 Mayıs 2016

Kırmızı Et
Protein içeriğinin yüksek olması ve sert yapısı ile akşam yenen kırmızı et, sizi uykusuz bırakan yiyeceklerin başında gelmektedir.
1
Bitter Çikolata
Uyumadan önce tüketilen bitter çikolata, kaliteli uyku geçirmenizi engelleyen yiyeceklerden biridir.
2
Sarımsak
Uyumadan önce, içerisinde sarımsak olan ürünlerden kaçınmak gerekir. Uykusuz bırakan bu ürünün temel nedeni, mide ekşimesi gibi sorunlar yaratmasıdır. Hassas midesi olanların, ekstra dikkat etmesi gerekir.
3
Kahvaltılık Tahıllar
Uyku kaçıran besinlerin başında kahvaltılık tahıllar yer almaktadır. Uyumadan önce yenilen bu ürünler, kan şekerinizi yükseltir ve bu da kalitesiz uykuya sebep olur.
4
Şeker Barları
Uykudan önce tatlı ihtiyacınızı bastırmak için tüketilen şeker barları, gece kabus görülmesine sebep olmaktadır. Uyumadan önce tüketmemeye çalışın.
5
Süt
Sütte bulunan kalsiyum, vücutta sakinleştirici etkiye sebep olmaktadır. Kasları ve sinirleri gevşeterek rahat ve kaliteli uyku çekebilirsiniz. İçerisine konulan az miktarda bal ve yanında yenen badem, uyku problemine çok iyi gelmektedir.
6
Muz
Magnezyum, triptofan ve potasyum içeren meyve muz, kasları gevşetip kaliteli uyku çekmenizi sağlayacak yiyeceklerdendir.
7
Bitki Çayları
Doğru karışımlardan hazırlanan çayların, uyutucu ve sakinleştirici etkisi vardır. Melisa, ıhlamur, papatya ve melisa çayları, güzel uyku vermektedir.
8
Yoğurt ve Ayran
Güzel ve kaliteli uykuya baş çözümlerden biri de yoğurt ve ayrandır. İçerisine, az miktarda sarımsak eklendiğinde uykuya dalma süreciniz kısalır.
9
Patates ve Makarna
Az miktarda fırında pişirilen patates, uyku kalitesini arttıran yiyeceklerdendir. Patatesi sütle birlikte püre yapmak, makarnaya ise yoğurt eklemek de uykuya iyi gelen yiyeceklerden.
10