Ürdün'de Gezip Görmeniz Gereken Yerler

01 Şubat 2016

Petra Dünya Miras Alanı / Petra-Wadi Musa
Kaya mezarları ve kaya evleri ile anılan muhteşem yerdir. Aşırı sıcaklardan dolayı, sabahın erken saatlerinde gidip görmeniz önerilmektedir. Rahat ayakkabı giymeyi ve eşek, at, deve gibi hayvanlara binmeyi ihmal etmeyin.
1
Al - Khazna Hazinesi / Petra-Wadi Musa
Dar ve kusursuz kanyonun arasında yürüyebileceğiniz, ışıklar ile görsel şölen sunan yapıyı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Yüzlerce yıl öncesinde, özenerek işlenen yapıdan etkilenmemeniz mümkün değil.
2
Petra-Manastır / Petra-Wadi Musa
Petra'nın en zor manastırıdır. Kayalardan tırmanılarak varılan yerde, film sahnesinin içerisinde olduğunuz düşüncesine kapılabilirsiniz. Dizlerinizde ve ayağınızda sorun varsa, gitmekten vazgeçmelisiniz.
3
Siq / Petra-Wadi Musa
Sakin, hoş ve gizemli manzarasında, başka bir evrendeymiş gibi hissedebilceğiniz yerlerdendir. Kanyonda, duvarlardaki kabartmalı, ufak barajları, zakkum çiçeklerini ve ağaçları görebilirsiniz. Hayran kalacaksınız.
4
Wadi Rum / Wadi Rum
Her tarafın çöl olduğu, kum, kaya ve ağaç topluluklarından oluşan ilginç yerlerdendir. Yüksek bir yere çıkıp, güneşin batışını izlemelisiniz. Huzur dolacaksınız.
5
Jerash Harabeleri / Jerash
Orta Doğu'da ayakta kalan, Roma harabelerindendir. Büyük alana yayılan ve sütunların çevirdiği, çekici ve ihtişamlı antik kente uğramadan buradan ayrılmayın.
6
High Place of Sacrifice / Petra-Wadi Musa
Petra'yı ayaklarınızın altına serecek manzaraya sahip, uzun ve zorlu mücadelelerden sonra ulaşılabilen bir yolculuktur. Petra'nın nefes kesici manzaralarından birine sahip olan bu yere ulaşmak için biraz zorlu yolculuk sizi beklemektedir.
7
Kraliyet Otomobil Müzesi / Amman
Birçok model ve markanın bulunduğu, ihtişamlı arabaların yer aldığı kusursuz bir müzedir. Geçmişten günümüze kadar, en güzel araçların ve motosikletlerin bulunduğu sergiye mutlaka gelmelisiniz.
8
Al - Beidha / Pedra-Wadi Musa
Etkileyi yerlerden biridir. İçerisindeki mezarları ve mahzenleri ile görülmeye değer. Sessiz ve sakin olan yere gelip, binalarına girmeli ve fotoğraf çekmelisiniz.
9
Dead Sea / Ürdün
Kaygan ve ağır olan suyun içerisinde yüzmeye çalışmak son derece zordur. Muhteşem manzaraya ve plaja sahip olan yeri görmeli ve çevresindeki restoranda yemek yemelisiniz.
10
Citadel / Amman
Birçok imparotorluğun kullandığı, tarihi bir tapınaktır. Hakim olduğu manzarası, kilisesi ve su deposu ile birlikte kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Camilerden yükselen ezan sesleri ile şehri izlemenin keyfini yaşamalısınız.
11
Roma Amfitiyatrosu / Amman
Şehrin merkezinde karşılaşmaktan keyif alacağınız, bakımlı ve büyük bir antik tiyatrodur. İçerisindeki müzeyi gezebilir, kültürel yapısı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Mutlaka uğrayın...
12
Madaba Mozayik Haritası / Madaba
Orta Doğu'nun şekillenmesini mozaiklere aktarmış olan bir kilisedir. İçerisinde ibadet odalarının bulunduğu, hediyelik eşya yerlerinin de olduğu kiliseye kesinlikle gelmeli, keyfini çıkarmalısınız.
13
The Royal Tombs / Petra-Wadi Musa
Görülmesi gereken, etkileyici mezarlardan biridir. Kentin içerisinde olan, en uzun kaya mezarlarının olduğu, görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Büyüleyici ve mistik havasını solumalısınız.
14
Wadi Araba Desert / Aqaba
Her yerin kum olduğu çöle gelmeden, hazırlıklı olmalısınız. Güneş gözlüğünüzü ve şapkanızı yanınızdan ayırmayacağınız, kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Gün batımını izlemeden ayrılmayın.
15
Mount Nebo / Madaba
Hz. Musa'nın, Orta Doğu'ya yayılma planının yapıldığı kilise olarak önem taşımaktadır. Müzenin içerisinde gezebilir, kutsal toprakları görebilirsiniz. Görmeden kesinlikle ayrılmayın.
16
Street of Facades / Petra-Wadi Musa
Renk tonları ile çok güzel görünen, kolayca ulaşılabilen yerlerdendir. Petra'nın önemli parçası olan bu yerde, mezarlar ve tapınaklar kesinlikle görülmelidir.
17
The Jordan Museum / Amman
Kesinlikle ziyaret etmeye değecek müzelerden biridir. Tarihi görüntüler ve mimarisi ile kusursuz yerlerdendir. Modern görüntüsüne bayılacaksınız.
18
Berenice Beach Clup / Aqaba
Güzel ve özel olan bu plajı mutlaka ziyaret etmeli, keyfini çıkarmalısınız. Dalış yapabilir, balıkları izleyebilir, manzarasını izleyebilirsiniz. 
19
Wadi al-Mujib / Ürdün
Yüzme için uygun olan unutulmaz bir gezidir. Şelale için biraz yol yürümeniz gerekmektedir. Manzarası ve şelalesinde tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz.
20
Byzantine Church / Petra-Wadi Musa
İyi korunan ve sunulan, kusursuz mozaiklerin yer aldığı kiliseyi ziyaret etmelisiniz. Görülmeye değer...
21
Petra By Night / Petra-Wadi Musa
Güzel bir atmosfere sahip olan mum ışığının etkisi ile kusursuz bir hal alan yeri mutlaka görmelisiniz. Asla unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.
22
Rainbow Street / Amman
Ürdün'ün en hareketli caddelerindendir. Sokaklarını gezmeli, yürüyüş yapmalı, restoranlarında yemek yiyip, mağazalarında alışveriş yapmalısınız. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden...
23
Ajloun Hisarı / Jerash
Ürdün'ün en güzel turistik yerlerindendir. Eski kalıntıları keşfedebilir, kalesinde gezebilir, çevresini keşfedebilrsiniz. Mükemmel manzaraya sahiptir.
24
Day Tour to the Lowest Spot on Earth / Amman
İsrail'de Ölü Deniz manzarasını görebileceğiniz, farklı ve unutulmaz deneyim yaşayacağınız, ziyaret edilmesi gereken en güzel yerlerdendir. Mutlaka görülmeli...
25
Saint George Church / Madaba
Küçük olmasına rağmen, görülmeye değer bir kilisedir. Tarihi, mimarisi ve ışıklandırmaları ile görülmesi gereken yerlerdendir. 
26
Mujib Nature Reserve / Dead Sea Region
Macera ve doğa sevenlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerdendir. Rahatlatıcı şelale manzarası ile Ürdün'e renk katmaktadır.
27
Madaba Arkeoloji Parkı / Madaba
Tarih meraklıları için görülmesi gereken yerlerdendir. Döşemeleri, tarihi yapısı ve ilginç görüntüleri ile kesinlikle ziyaret edilmeli...
NeOldu.com / Özel Haber - Dilara KARACA
28