Uçuk Tedavisinde Doğal Yöntemler

29 Ağustos 2015

Stres ve üzüntünün neden olduğu geçici rahatsızlıkların başında şüphesiz ki uçuk gelmektedir. Kısa sürede kendini gösteren ve kimi zaman ağrılı olan uçuk, aynı zamanda yüksek ateş nedeniyle de meydana gelmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf kalması, bakteri ve virüslerin çoğalmasına neden olmaktadır. 
1
Bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasıyla birlikte çoğalan virüsler uçuk oluşumunu tetikler ve genellikle ağız çevresinde meyedana gelmekle birlikte yüz çevresinde görülür. Çeşitli bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri ile uçuklardan kurtulabilir ve vücut direncinizi arttırabilirsiniz.
2
Bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmadan önce doktora başvurmanızda fayda var. Özellikle kronik bir hastalığı olan, düzenli ilaç kullananlar, tansiyon hastaları ve diyabet hastaları bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmadan önce doktordan onay almaları önerilmektedir.  
3
Kişiden kişiye değişkenlik gösteren cilt yapıları nedeniyle uçuk tedavisinde kullanılacak bitkisel tedavi yöntemlerini öncelikle elinizin üstünde denemelisiniz. Böylece olası alerjik durumların ve tahrişlerin önüne geçmiş olacaksınız. 
4
Uçuk tedavisinde öncelikle uygulanması gereken ve dikkat edilmesi gereken unsurlar hijyendir. Elleri sık sık yıkamak ve uçuğa sık sık dokunmaktan kaçınmak tedavi sürecini hızlandırarak daha kısa sürede iyileşme sağlayacaktır. 
5
Meyan Kökü
İltihap gidirici özelliğine sahip olan meyan kökü, bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslere karşı etkili çözüm sunmaktadır. Virüs nedeniyle oluşan iltihaplara karşı etkili bir tedavi imkanı sunan meyan kökü, aynı zamanda ciltte oluşan kızarık ve şişliği en aza indirir.
Çay veya tablet olarak temin edebileceğiniz meyan kökünü tansiyon ve karaciğer hastalarının kullanması önerilmemektedir. 
6
Sarı Kantaron
Tablet veya çay olarak kullanılabilen sarı kantaron, sağlık açısından oldukça önemli bitkilerin başında gelemektedir. Ciltte oluşan tahriş ve kızarıklara karşı etkili bir tedavi imkanı sunan sarı kantaron, cilde direk olarak uygulanabilir. Taşıyıcı bir yağ olan sarı kantaron yağını herhangi bir yağ ile inceltmeye gerek yoktur. Virüs ve enfeksiyon oluşumunu engelleyerek kısa sürede iyileşme sağlamaktadır. 
7
Aloe Vera
Cilt bakım ürünlerinde sıkça kullanılan aloe vera, iltihap tedavisinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda iltihap giderici özelliği ile bilinen aloe vera, hücreleri yenileyerek ağrıların azalmasını sağlar. Virüslere karşı oldukça etkili olan aloe vera dudak bakım kremlerinde ve rujların içeriklerinde sıkça kullanılmaktadır.
Aloe vera bitkisinden elde edebileceğiniz jel şeklindeki içeriği uçuğun üzerine direk olarak sürebileceğiniz gibi aynı zamanda aloe vera içeren dudak bakım ruj ve kremlerini de kullanabilirsiniz. 
8
Melisa Otu
Bir diğer adı oğulotu olan melisa otu, içerik bakımından oldukça faydalı bitkiler arasındadır. Bakteri ve virüs nedeniyle oluşan enfeksiyonlara karşı oldukça etkili olan melisa otunu çay olarak tüketebileceğiniz gibi soğuyan çayı uçuğa pamuk yardımıyla uygulayabilir veya yağını kullanabilirsiniz.
Melisa yağını kullanırken mutlaka taşıyıcı yağ ile inceltmelisiniz. Uçucu yağlardan olan melisa otu yağı tek başına kullanıldığınada tahrişe neden olabilir. Sakinleştirici ilaç kullananların melisa otundan elde edilen yağ ve çayı tüketmemeleri önerilmektedir. 
9