Uçak Korkusu İçin Sebepler

03 Aralık 2015

Uçaktaki en tehlikeli zaman, ilk 11 dakikadır. Araştırmalar gösteriyor ki, kazaların % 80'i kalkıştan sonraki ilk 3 dakika ya da iniş yapmadan önceki 8 dakikadır.
1
Anne ve babalar, 2 yaşın altındaki çocuklar için bilet parası ödemek istemedikleri için kucağında yolculuk yapmalarını tercih ediyor fakat, acil iniş sırasında, kucağınızda bulunan bebeğiniz fırlayabilir ve kötü sonuçlar olabilir.
2
Uzmanlar, bulunduğumuz yüzyılın ortasına kadar, türbülansların uçuş sırasında %10-40 arasında artabileceği düşüncesindedir. Bunun sebebi ise karbondioksit artışıdır.
3
Ulaşım aracı olarak uçağı tercih etmemelerinin başka bir sebebi de uçağın temiz olmamasıdır. Yoğun uçuşlardan dolayı, personellerin uçağı hazırlamaya çok zamanları kalmadığından dolayı böyle bir sorun yaşanmaktadır.
4
Başka bir sebep de pilotların uyuyakalmasıdır. İngiltere, İsveç ve Norveç'te, pilotların %43-54'ü uçuş sırasında uyudukları itiraf edilmiştir.
5
Bölgesel havayollarında çalışan pilotların, düşük ücretlerle çalışmalarından ötürü mesleğinde mutsuz olduklarından dolayı da tercih edilmemektedir. 
6
Yavaş ve az yakıtla uçmak isteyen havayolları, her yöntemi denemektedir.
7
Kaçmak için sadece 90 saniyeniz olduğu için mutlaka acil çıkışın yerine bakmalısınız.
8
En tehlikeli koltular ise acil çıkışa 5 sıradan daha uzak koltuklardır. Kazadan kurtulma oranları, yakın olanlara göre daha zordur.
9
Kemerlerinizi kesinlikle açmayın. "kemerleri bağlayın" komutundan sonra, uçuş sonlanana kadar bağlı tutmakta yarar var.
10