Twitter'ın Öldürdüğü Ünlüler!

14 Haziran 2017

2013 yılında ünlü sanatçı Teoman'ın trafik kazasında öldüğü haberi de hızlı bir şekilde yayılmıştı. Hatta Teoman'ın ölümüne neden olan kazanın görüntülerinin olduğunu iddia eden internet kaynakları bile olmuştu.  Haberin yalan olduğu kısa sürede öğrenildi.
1
İbrahim Tatlıses vurulduğu zaman hakkında 'öldü' iddiaları çıkmıştı. Twitter hesabından birisi "Hastanede Tatlıses'in yan odasındayım. Ağlama sesleri geliyor. İbrahim Tatlıses öldü" diye Tweet atınca ortalık karışmıştı. Ancak bu iddialar doktorları ve ailesi tarafından yalanlanmıştı. Tatlıses gördüğü tedavi sonrası iyileşerek normal yaşamına devam etti.
2
2014′ün mart ayında gittiği spor salonunda saunadan çıkarken ayağının kaydığından dolayı yere düşüp başını çarpmış ve beyin kanaması geçirmişti. O günden beri tedavisi süren Kenan Işık için cumartesi gecesi sosyal medyada öldü haberi yayılmıştı. Öldüğü haberini ailesi yalanlanmıştı. Halen de zaman zaman Kenan Işık hakkında öldü haberleri yapılır.
3
Sosyal medyanın öldürdüğü ünlü isimlere Ahmet Kural da katıldı.Ahmet Kural da bu haberler üzerine Twitter üzerinden bir açıklama yaparak "İnsanın kendi ölüm haberini görmekte varmış. Çıkan haberler asılsızdır. Hepinize selam olsun ..." notunu paylaşmıştı.
4
Ahmet Kural, yapılan bu haberleri şaşkınlıkla karşılamıştı.
5
Dedesi Ahmet Oktay'ın ölüm haberini sosyal medya hesabından duymuştu. Bazı internet siteleri haberi Berk Oktay öldü diye yapmıştı. Berk Oktay, "Bunlara itibar etmeyin" diye açıklama yapmak zorunda bırakılmıştı.
6
Metin Akpınar da sosyal medyada öldürülen ünlüler arasında yer aldı. Metin Akpınar konuyla ilgili olarak; "Çok şükür sağım. Bunu neden yapıyorlar anlamıyorum. Daha önce de bir çok ünlüye öldürmüşlerdi. Bu yapılanlar çok tehlikeli" açıklamasını yapmıştı.
7
Arda Turan'ın trafik kazasında Sinem Kobal ile birlikte yaşamını yitirdiği haberleri yayılmıştı. Ancak kısa süre sonra haberlerin yalan olduğu öğrenildi.
8
Bir grup arkadaşın Facebook'ta gırgır olsun diye “Kıvanç Tatlıtuğ öldü” yazmasının hemen sonrasında haber hızla yayıldı. Öyle ki bazı hayranları sosyal medyada 'mekanı cennet olsun' notu da yazdı. Ünlü oyuncu sevenleri büyük üzüntü yaşamıştı.
9
Mahmut Hoca karakteriyle milyonların gönlünde taht kuran usta sanatçı için sürekli ‘öldü' haberi yapılıyor.
10
Twitter'da öldürülen ünlülerden Oğuzhan Koç da nasibini aldı. Oğuzhan Koç'un ölüm haberi hayranlarını yasa boğmuştu, ölüm haberi kısa süre içinde yalanlanmıştı.
11
2013’ün Kasım ayında Özkan Uğur ile ilgili yalan ölüm haberi Twitter’da yayılmıştı. Özkan Uğur “Ölmedim, evde oturuyorum” diyerek haberi anında yalanlamıştı.
12
2014’ün Ocak ayında ünlülerin yalan ölüm haberlerinden yer alan diğer bir isim de Ara Güler oldu. Ara Güler hastanede çekilen fotoğrafıyla haberleri yalanlamıştı.
13
2011 yılında Niran Ünsal, Okan Bayülgen'in programında Cem Yılmaz'ın öldüğünü duyduğunu söylemiş, kaynak olarak bir televizyon kanalının alt yazı haberini delil olarak göstermişti. Bayülgen, reji ekibine bu durumun ne derece doğru olduğunu sormuştu ve haberin yalan olduğu kısa sürede öğrenilmişti.
14
Ve bugün ölüm haberi Twitter'da kısa bir sürede yayılan Engin Altan Düzyatan da sosyal medyanın öldürdüğü ünlüler kervanına girdi. Twitter trolleri tarafından " Engin Altan Düzyatan geçirdiği trafik kazası sonucu öldüğü" haberi hızlı bir şekilde yayıldı. Bunun üzerine ünlü oyuncu Engin Altan, 'Duyduğuma göre ölmüşüm' mesajını yazıp iyi olduğunu takipçileriyle paylaştı.
15