Türkiye'nin En Serin Bölgeleri

07 Ağustos 2015

PALANDÖKEN/ERZURUM
Karlar eridiği zaman, yemyeşil yaylalarında sakin ve serin bir yaz fırsatı sunuyor. Ayrıca Tortum Şelalesi’nde yüzebilirsiniz. İster yaylada kamp yapın, isterseniz de fiyatları düşen otellerde konaklayın.
1
ZİGANA/GÜMÜŞHANE
Trabzon, Giresun ve Gümüşhane’yi birleştiriyor. Kışın kayak, yazın çim kayağı, doğa yürüyüşü ve piknik için tercih ediliyor. Gitmişken Torul Şelalesi, Limni Gölü ve Sümela Manastırı’nı görmeniz tavsiye edilmektedir.
2
ULUDAĞ/BURSA
Teleferik kuyruğunu görünce Bursa ve civar ahalisinin Uludağ’a sadece kışın gitmediklerini anlayacaksınız. Yanınıza hırka alırsanız iyi olur çünkü üşüyebilirsiniz. Konaklama için seçenek çok ve fiyatlar uygun.
3
ILGAZ/KASTAMONU
Kışın kayak için, yazın da sıcaktan kaçmak için buraya gelmelisiniz. Milli Park içinde yaz boyunca çam ağaçların altında oturup kuş sesleri arasında dağ yürüyüşü, bisiklet turu ve safari yapabilirsiniz.
4
KARTALKAYA/BOLU
Kışın Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biri. Yazın çim kayağı ve doğa yürüyüşleri yapılıyor. Yaz sezonunda otellerde, kış sezonuna kıyasla çok daha uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz.
5
AYDER/RİZE
Karadeniz’in en bilinen yaylalarından. Konaklamak için 23 tesis var. Serin derelerin kenarında yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.
6
SAKLIKENT/ANTALYA
Antalya yanıyor ancak Saklıkent öyle değil; buz gibi su akan bir kanyon. Buradaki dağ evlerinde konaklayabilirsiniz.
7
KAZ DAĞLARI/BALIKESİR ve ÇANAKKALE
Şelaleleri, yüzmek için serin göletleriyle ziyaretçilerini memnun bırakıyor. Çadır kamplarında ya da butik otellerde konaklayabilir, etraftaki dağ köylerini ziyaret edip Ege mutfağı tadabilirsiniz.
8
KAŞ YAYLASI/MERSİN
Anamurluların ve civar halkın aşırı sıcaklardan bunaldıklarında kaçtıkları yer. Sıtmalı ve Deliktaş adında iki piknik yeri var. Konaklamak için tek bir motel var. Başka bir alternatif de çadır kurmak.
9
BÖRDÜBET/MUĞLA
Çam ağaçlarıyla çevrili olması Marmaris’e göre oldukça serin olmasını sağlıyor ama canınız çekerse bir kanoya binip 500 metre sonra denize ulaşabilirsiniz. Mükemmel tabiat fotoğrafları çekiliyor.
10