Türkiye'de Kredi Kartı Kullanımı

18 Kasım 2015

2014 yılında BDDK'nın getirdiği yeni uygulama ile, Türkiye'de bazı sektörlerin alışveriş oranı, gözle görülür bir şekilde düşmüştür. Bu sektörlerin başında ise kuyumculuk ve telekomünikaston sektörleri gelmektedir.
1
En çok etkilenen bu iki sektörün, alışveriş oranları % 23 oranlarında gerilemiş ve büyük darbeler almıştır. Ortala 33 milyar lira civarında gerilemiştir. Bu iki sektörde, taksitlerin kaldırılmasından dolayı da düşüşler görülmüştür.
2
Şubat 2014'de yürürlüğe giren uygulama ile taksit sayılarına kısıtlamalar getirilmiştir ve en çok taksit sayısı 9 olmuştur. Kuyumculuk ve telekomünikasyon sektörlerinde, taksitler tamamen kaldırılmıştır. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile amaçlanan hedeften olumlu sonuç alındığı bildirilmiştir.
3
BDDK, kuyumculuk alanında yapılan düzenlemelerde, 2014 yılının ekim ayında altınların satışına tekrardan 4 taksit imkanı sunmuştur. Telekomünikasyondaki alışveriş miktarı, 20 milyar 755 milyon civarında iken, düzenlemeden sonra 15 milyar 485 milyona kadar düştüğü görünmektedir.
4
Kuyumculuk alanında fiyatların düşmesiyle canlanan sektör, kredi kartı düzenlenmesi ile durgun döneme girmiştir. Kullanıcıların kolayca kredi kartı ile alışveriş yaptığı gibi bir gerçek var. Kullanıldıktan sonra, ödeme zorluğu ve hacizlere neden olduğu da bilinen bir gerçektir.
5
Yaz mevsiminde, düğün sezonunun açılması ile birlikte, kuyumculuk sektöründe, kredi kartı ile yapılan alışverişler artmaktadır. 
6
Türkiye'de bir yıl içerisinde mobilya ve kuyumculuk sektöründe, kredi veya banka kartı ile yapılan alışveriş tutarı, ortalama 30 milyar liradır. Harcamalar ise bahar ve yaz mevsimlerinde daha da artmaktadır.
7
Kredi kartına getirilen sınırlamalardan sonra, bankalar bu duruma el atı ve özel ihtiyaç kredileri sunmaya başladı. BDDK bu duruma da el attı ve yeni bir düzenleneme daha getirdi.
8
Düzenlemeden sonra, kredi hacimlerinde gözle görülür değişiklikler olmuştur. 2013 yılında yapılan düzenlemeden önce %32 oranlarında artış gözlemlenmiş ve miktar 1 trilyon 470 milyar oranına çıkmıştı.
9
BDDK'nın düzenlemesinden sonra 2014 yılında, büyüme oranı yaklaşık %18 oranında düştü ve 1 trilyon 241 milyar lira olmıştur.
10