Türkiye'de Görülmesi Gereken Yerler

15 Ekim 2015

Hasankeyf
Görülmesi gereken yerlerin ilk sırasında Batman Hasankeyf yer alıyor. Diyarbakır'da konaklayanların kolaylıkla ziyaret edebilecekleri bu ikonik yer, kısa bir sonra sular altında kalacak.
1
Nemrut Dağı
Unesco listesinde yer alan Nemrut Dağı Türkiye'nin güneydoğusunda 7 bin feet yükseklikte. Devasa Antiochus höyüğü Guinnness Rekorlar kitabında.
2
Eğirdir Gölü
Ülkenin güneybatısında dağ ile çemberlenmiş bu göl, tam yaz inzivası. Göldeki küçük adada kalın ve yüzün, eski Bizans sitesi Sagalassos ve Antioch'u ziyaret edin.
3
Sümela Manastırı
Bir tepenin içine sarılı, bu nefes kesen ahşap yapı Türkiye'nin Karadeniz kıyısındaki Trabzon'da yer alıyor. Bu terk edilmiş eski Yunan Ortodoks manastır ikonik bir yer.
4
Edirne
Yunanistan-Bulgaristan sınırında yer alan Edirne bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan görkemli bir mimariye sahip. Taçdaki mücevherlerden biri olan Selimiye Camii, Osmanlı'nın en büyük mimarı Sinan'ın baş yapıtı.
5
Kars ve Ani
Ermenistan'ın yakınındaki Kars'a gitmeden önce Nobel ölüllü Orhan Pamuk'un 'Kar' adlı romanının okuyun. Kars, lezzetli peyniri ve çekici Rus evleri ile ünlü. Yanında da Ortaçağ'dan kalan Ermeni şehri Ani yer alıyor.
6
Amasya
Amasya Türkiye'nin Yeşilırmak Vadisi'nin kıyısında Ankara'nın kuzeydoğusunda kalıyor. Antik Pontus'un krallarının gömütleri nehirin üzerindeki tepelikleri deliyor. Yarı ahşap Osmanlı evleri şimdilerde etkileyici butik otellere dönüşmüş.
7
Van Gölü
Bu soda gölü Türkiye'nin en büyüğü. Canlı ipekli sularında yüzün ve Akdamar Adası'nda Ermeni kiliseleri ziyaret edin. Van, kaymak ve bal yağda yumurtalı kahvaltısı, gevrek kuzu eti ve otlu keçi peyniri ile ünlü.
8
Safranbolu
Dünyanın en büyük imparatorluklarından Osmanlı İmparatorluğu'nun yakından bakış için Anadolu'nun kuzeybatısındaki bu etkileyici, güzelce korunmuş yarı ahşap evleri ve konakları keşfedin. Unesco dünya mirasını koruma listesinde.
9
İznik
Antik adı Nicaea, İstanbul'a kısa bir uzaklıkta Marmara Denizi'nin karşısında yer alıyor. Bugün bu göl kıyısındaki rüya gibi kent eski Bizans duvarları ile çevrili ve İstanbul'un kentsel yaşamından kaçış için harika bir panzehir.
10