Tunceli'de Görülmesi Gereken Yerler

05 Mayıs 2016

Tahar Köprüsü
Tunceli'nin en güzel ve tarihi değerlerinden biri olan Tahar Köprüsü, mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Yusuf Ziya Paşa Köprüsü olarak da anılmaktadır.
1
Göktepe Höyüğü
Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde bulunan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.
2
Çemişgezek Kalesi
Tunceli'ye bağlı olan Çemişgezek ilçesinde bulunan, tarihi bir kaledir. Geçmişten günümüze, harap şekilde gelmiştir ve dikkatleri çekmektedir.
3
Sivdin Köprüsü
Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde yer almaktadır ve tek bir kemerden oluşmaktadır. Net bilgi olmasa da 12. ve 13. yüzyılda yapılmıştır.
4
Til Höyüğü
Şehrin Mazgirt ilçesinin Kuşçu Köyü'nde bulunmaktadır. Çok kolay ulaşıma sahip olan yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.
5
Uzun Hasan Türbesi
Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde bulunan ve ulaşımı kolay türbedir. Türbede yatanın da Akkoyunlu Uzun Hasan olduğu tahmin edilmektedir.
6
Yelmaniye Camii
Çemişgezek ilçesinde yer alan, şehrin tarihi ve en değerli yapılarından biridir. Timur devrinde, Tacettin Yalman tarafından yapıldığı bilinmektedir.
7
Munzur Gözeleri
Tunceli'nin ilçesi olan Ovacık'ta bulunan ve harika doğaya, atmosfere sahip olan ortamı görmelisiniz. Halk tarafından kutsal sayılan mekanlardandır.
8
Pertek Kalesi
Oksijen kaynağı olan, şehrin en önemli ve en güzel yerlerindendir. Harika manzaraya ve atmosfere sahip olan mekanı kesinlikle görmeli, zaman geçirmelisiniz.
9
Munzur Vadisi Milli Park
Doğu Anadolu Bölgesi'nin en güzel yerlerinden biridir. Doğal güzelliğe sahip olan Vadi, 1971 senesinde Milli Park ilan edilmiştir. Mutlaka görülmeli.
10