Troy (Türkiye Ödeme Yöntemi) Hakkında Merak Edilenler

26 Mayıs 2016

Kredi kartlarının sağ alt köşesinde genellikle Visa, MasterCard veya American Express logoları bulunmakttadır. Ülkemizde bir sistem daha kuruldu ve bu sistemle beraber, kartların sağ alt köşesine Troy yazılmaya başlandı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından, 2015 senesinin üçüncü çeyreğinde duyurulmuş ve 01.04.2016 tarihinde hayata geçirileceği belirtilmiştir.
1
Söylenildiği tarihte faaliyete geçirilmeyen sistem, BKM'n,n Ceo'su Soner Canko tarafından, 28 Nisan 2016 tarihinde resmi olarak tanıtılmıştır. Bu sistem, ilk milli ödeme türü ve kartların altındaki yabancı logolar yerine de kendi ödeme sistemimizin olması son derece önemlidir. İşte Troy hakkında merak edilenler, nasıl kullanılacağı ve diğer faydaları...
2
Türkiye'ye ait lisanlı bir marka olan ve BKM ile çalışan ödeme yöntemlerindendir. "Türkiye Ödeme Yönteminin" kısaltılması olarak, Tr-o-y şeklinde oluşmaktadır. Türkçe karşılığı da Truva'dır. Başlangıç olarak sadece bizim ülkemiz için geçerli olacak olan sistemde, zaman geçtikçe yurt dışı bağlantılarının sağlanması, beklentiler arasındadır.
3
Ödeme yöntemlerine bakıldığında, altı tane alt yapı sağlanmış marka vardır. Bu markalari Visa, MasterCard, Amerikan Express, JCB, Dinners Club ve China Union Pay'dır. Bınların arasında ülkemizde en çok kullanılan, %57 Visa, %42 MasterCard ve %1'i ise Amerikan Express'tir.
4
Troy isteyen tüketiciler, bankalara gider ve Troy özellikli kart talebinde bulunarak, alışverişlerde kullanabilirler. Hem pos makine hem de bankamatiklere uygundur. Diğer kredi kartlarınızı nasıl kullanıyorsanız, bu kartınızı da aynı şekilde kullanabilirsiniz.
5
En başlarda, manyetik bantlı banka kartı ve EMV özelliği taşıyan çipli kredi kartı olarak kullanıma sunulmuştur. Zaman geçtikçe geliştirilir, yazılımlar ve alt yapı çalışmaları sayesinde temazsız kart, mobil uygulamalar da dahil olmak üzere çok sayıda özellik ile karşımıza çıkacaktır. Zaman geçtikçe, iş yerlerinin kabul etmesi ve ATM ile uyumlulukları sağlanması ile çok güzel özelliklere sahip olması beklenmektedir.
6
Ülkemizde yapılan alışverişlerin %97'si ülkemizde, %3'ü yurt dışında yapılmıştır. Bu rakamlara göz atınca Troy uygulamasının yayılmasının çok zor olmayacağı bellidir. Yayılması için önemli olan şey, sadece tüketicilerin değil de, üye iş yerlerinin Troy sistemine geçiş yapmasıdır.
7
Milli markalı uygulamamızın zaman geçtikçe yayılacağına inanıyoruz. Kredi kartı kullanan tüketiciler, ödeme yöntemi olarak da, rahatça kullanabilirler.
8
Troy'ın ülkemize ait olduğundan dolayı, ürün ve hizmet gibi maliyetler en düşük seviyede olacaktır. Hiç kart kullanmayan insanların bile, Troy'u kullanacağı tahmin edilmektedir. Sadece insanlar değil, iş yerleri için de geçerlidir. Pos cihazlarının maliyeti de düşük seviyede olacağı için küçük işletmelerin bile kullanabileceği tahminler arasındadır.
9
Günümüze kadar, finansal işlemden yararlanmamış, kart kullanmayan tüketici ve işletmeler için de çok faydalıdır. Maliyetlerin düşük olması sebebi ile bankalardan elde edilen fayda, tüketicilere aktarılmaktadır. 
10