Trabzon'dan Futbola Dair 10 Önemli Bilgi

09 Mayıs 2016

Trabzon'un en eski takımları: İdmanyurdu ve İdmanocağı takımlarıdır. İdmanocağı Kulübü, zamanında kadın futboluna olan katkılarıyla Türk futbol tarihine iz bırakmıştır. 
1
Trabzon şehrindeki ilk futbol müsabakası, İdmanyurdu ile Rum gençlerin kurduğu takım arasında olmuştur. İdmanyurdu bulduğu 2 golle Rum gençleri yenmiş ve Trabzon şehrinin futboldaki ilk başarısı bu olmuştur. 
2
Trabzon şehri, Trabzonspor kurulana kadar bünyesinden birçok futbol takımı çıkardı. Başta İdmanyurdu olmak üzere İdmanocağı, İdmangrubu, İdmangücü, Akçaabat Sebatspor, Necmiati, Marıspor, Yolspor, Karadenizgücü takımları yeşil sahalarda Trabzonu temsil etti.
3
Trabzon'un herhangi bir sokağından geçerken topun peşinden koşan çocukların seslerini duymak çok normal. Gezmiş olduğunuz o sokakların, o caddelerin ve o şehrin kalbi sadece o topa bağlıdır. O top dönerse o şehrin kalbi atar. İşte böyle bir şehir Trabzon...
4
Trabzon halkının en eğlenceli aktivitesi Trabzonspor'dur. Hafta sonları, tribünleri kadınlı - erkekli dolduran Trabzon halkı, çok eğlenceli bir vakit geçiriyor.
5
Trabzon'da erkek futbolu kadar kadınların oynadığı futbol da çok önemsenir. Tarihte de görüldüğü üzere 1923'te kurulan İdmanocağı Kulübü, kadın futbolu ile ilgili birçok ilki başararak tarihe adını kazıdı.
6
Trabzon şehrinin sembolü de slagonu da aynı... "Bize Her Yer TRABZON"
7
Trabzonspor'un bu kadar geç kurulmasının sebebi; Trabzon'da düzenlenen Trabzon Vilayet Ligi'nin çok büyük ilgi görmesidir.
8
Trabzonlu kadınlar kadar kendi şehrinin takımını savunan başka takım yok.
9
Trabzon taraftarı... Onlar için ne desek az olur. Bir çocuğun anneye bağlılığı kadar bağlılar takımlarına. Kimi zaman bu bağlılık şiddete dönüşse de zamanla Trabzon halkı içerisindeki bu kirlilikleri temizleyecektir.. Onun dışında bu taraftar ile ilgili söylenebilecek çok bir şey yok. Son olarak Trabzon'u Trabzon yapan Trabzonspor değil Trabzonspor halkıdır. Bunu unutmamak gerekir.
10