Toplumları Manüpile Eden O Kareler

05 Şubat 2020

Michael Kambarr adlı bir foto muhabiri 2016 yılına damga vuracak bir sergi açtı. Tarih boyunca insanların nasıl manüpile edildiklerini, onları nasıl kandırdıklarını gösteren 40'a yakın tarihi resmi sergiledi. 
1
2. Dünya Savaşının Bittiğini Gösteren Fotoğraf
Mayıs 1945'te Sovyet ordu fotoğrafçısı Yevgeny Khaldei tarafından çekilen bu kare, Sovyet ordusunun Nazi ordusuna galip geldiğini gösteren eşsiz bir fotoğraf. Sovyetlerin bayrağı dikilirken yakalanmış bir kare olarak tarihe geçti. Oysa görünen hiç de öyle değil.
2
Fotoğrafa biraz daha dikkatli bakıldığında aslında bu karenin önceden kurgulanarak çekildiği çok belli. Amerikan askerlerinin Japonya karşısındaki zafer anında bayrak dikme görüntülerinin aynısını uygulamak için Berlin'e gidildi. Ardından basit bir bez parçasından yaptırdığı Sovyet bayrağını dikmek için askerlerini Alman parlemantosu Reichstag'ın çatısına çıkardı. Bayrak dikme anında birbirinden güzel karelerde fotoğraflar çekinmekle yetinmeyerek Rus ordusunun Almanya'da yağmalama yaptığını gizlemek için resimlerde askerlerin saatlerini silmiş ve resme koyu efektler uygulamıştır.
3
Düşen Asker - İspanya
İspanya İç Savaşı'nın simgesi olan bu fotoğraf Roberto Capa tarafından çekildi. "Düşen Asker" olarak adlandırılan bu resimle ilgili Kamber'in büyük şüpheleri var. Bu şüphelerini şu cümlelerle açıklıyor: "“Uzun yıllar boyunca savaş fotoğrafçılığı yaptım ama kimseyi ölüm anında fotoğraflamadım. Capa’nın ise aynı film şeridinde iki ölüm fotoğrafı var… Bunun olma ihtimali çok küçük.”
4
2002 yılında El-Kaide’ye üye olduğu belirlenen 6 kişi FBI tarafından yakalandı. Bu olay üzerine New York Times gazetesinin fotoğrafçısı Edward Keating, bu olayı Yahya Goba adındaki küçük bir Arap çocuğun üzerinden anlattı. Elinde büyük annesinin hediye olarak aldığı silah bulunan Goba için; "Brandon Benzo, 6 yaşında, Yahya Goba ve diğer şüphelilerin yakalandığı yerdeki dükkanın önünde oyuncak tabancayla oynuyor” cümlelerine yer verdi.
5
Daha sonra fotoğraf üzerinde araştırmalar yapıldı. Ortaya çıkan sonuç ise bir haberi okutmak için masum çocukları kullanmak kadar acımasız. Keating, bu fotoğrafı çekmeden önce çocukla anlaşır ve bu pozu vermesini ister. Durum anlaşılınca gazeteye soruşturma açılır. 3 gazetecinin de yaptığı şahitlik sonucunda Keating fazla direnemez ve suçunu kabul eder.
6
Franco'nun İspanyası
1951 yılında İspanya'da Eugene Smith'in çekmiş olduğu "Ölü Adam ve Yas Tutan Kadınlar" adlı resimde normalde 2 kadın fotoğraf makinasına bakıyor. Ancak Smith, küçük bir fırça ve beyazlatıcı boya ile fotoğraf makinasına bakan kadınların bakış yönünü değiştirmiştir. Böylece çok farklı bir atmosfere sahip bir fotoğraf elde etmiş oldu.
7
2013 yılında World Press Yılın fotoğraf ödülü yarışmasında birinci olan bu fotoğraf, İsveçli fotoğrafçı Paul Hansen’e ait. Fotoğrafın konusu; İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısından sonra hayatını kaybeden iki yaşındaki Suheyb Hicaz ve üç yaşındaki Muhammed adında iki kardeşin cansız bedenleri ve perişan olan aileleri…
8
Saldırılar sonucunda hayatını kaybetmiş olan iki kardeşin cenazelerinin kucakta camiye götürüldüğünü fotoğraflayan Hansen, bir teknoloji sitesi tarafından beklenmeyen bir tepkiyle karşılaştı. Bu sitenin bünyesinde çalışan fotoğraf uzmanı Neal Krawets, fotoğrafın photoshoplandığını iddia etti. 3 ayrı fotoğrafın bir araya getirilerek oluşturulduğunu iddia eden Krawets; “Görüntülerdeki yüz ifadelerinden tutun ışığa kadar birçok yerde fotoğrafın orijinal bir fotoğraf olmadığı anlaşılıyor” diyerek bu fotoğrafa karşı çıktı.
9
Dünyada yankı uyandıran bu fotoğraf, İran Devrim Muhafızları’nın en önemli yayın organlarının başında gelen Sepah News tarafından yayınlandı. Zamanla bu fotoğraftaki hile de ortaya çıktı.
Fotoğrafta 4 füze görünmesinin ardından Amerikan siyaset bloklarından biri bu fotoğraf üzerine araştırmalar yaptı. Normalde İran 4 füze fırlatmış ancak 3’ü başarılı olabilmişti. Buradan yola çıkarak incelemelerini derinleştiren blok sayfası, fotoğrafın photoshoplu olduğunu ispat etti. Fotoğrafın orijinalinde ise füzelerden birinin rampada kaldığı açıkça belli oluyor.
10
Amerika siyasi tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Abraham Lincoln'ün bu fotoğrafı çok meşhurdur. Bu kadar yaygın olmasına rağmen bu fotoğraf aslında Lincoln'e ait değil.
11
Fotoğrafın aslı John Calhoun'a ait. Lincoln'ün kafası Calhoun kafasına eklenmiştir.
12
23 Nisan 2015 yılında ABD'nin Baltimore eyaletinde ayaklanmalar yaşanıyordu. Eyaletin çeşitli yerlerinde düzenlenen eylemler sonucunda FOX 13 Memphis kanalı bu fotoğrafı yayınladı. Fotoğrafın altına da "Baltimore alevler altında" yazdı. Fotoğraf biraz araştırıldıktan sonra 2014 yılında Venezuella'da meydana gelen yangında çekilen bir fotoğraf olduğu anlaşıldı.
13
Bu fotoğraf iki fotoğrafın birleşiminden oluşuyor. Fisher's Hills savaşında esir alınmış tutsaklardan oluşturulan arka plana General Alexander M. McCook'un fotoğrafı yerleştirilmiştir.
14
Tarihin en bilindik bir diğer fotoğrafı da Amerikalı general Ulysses S. Grant'ın Ctiy Point, Virginia'daki bu fotoğrafı... 
15
Bu fotoğraf Amerikan sivil savaşı sırasında çekilmiş olan 3 fotoğrafın birleşiminden oluşuyor. Kafa, at, vücut farklı fotoğraflara ait.
16