Tokat'ta Görülmesi Gereken Yerler

05 Mayıs 2016

Saat Kulesi
Tokat'ın en önemli simgelerindendir. II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. senesinin anısına, 1902 senesinde yaptırılmıştır.
1
Ballıca Mağarası
Dünyanın en güzel mağaralarından olan mağara, Tokat'ın Pazar ilinde bulunmaktadır. Kristalleşen kireç taşlarından meydana gelen mağaraya mutlaka uğramalısınız.
2
Mahperi Hatun Kervansarayı
Anadolu Selçuklu Dönemi'nde yaptırılan ve Tokat'ın Pazar ilçesinde bulunan tarihi yerdir. Açık ve kapalı bölümleri ile Anadolu Selçuklu klasik özelliklerini günümüze taşımaktadır. Değerli kervansaray, I. Alaaddin Keykubad'ın eşi Mahperi Hatun tarafından yaptırılmış önemli eserlerimizden...
3
Sebastapolis Antik Kenti
Sulusaray ilçe merkezinde bulunan antik kent, ilk defa Tunç Çağı'nda başlayan bir höyük üzerine kurulmasıyla dikkat çekmektedir. M.Ö 1. Yüzyılda kurulduğuna dair bilgiler vardır.
4
Tokat Kalesi
Ortaçağ izlerini taşıyan, şehrin en değerli yerlerinden biridir. Kuruluş ve tarihi ile ilgili net bilgiler bulunmamasına rağmen, M.S 5. veya 6. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir.
5
Ali Paşa Camii
Şehrin en büyük Osmanlı eseri olan camii, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunmakadır. 2. Selim döneminde, 1572 senesinde, Ali Paşa'ya yaptırılan camiyi mutlaka görmelisiniz. Mimarisine bayılacaksınız.
6
Hıdırlık Köprüsü
Karadeniz ve Anadolu'yu birbirine bağlayan, 700 senelik tarihi bir köprüdür. Mutlaka görmeli ve bol bol fotoğraf çekilmelisiniz.
7
Tokat Mevlevihanesi
Tokat'ın, Soğukpınar Mahallesi'nde bulunan Mevlevihanedir. Evliya Çelebi'nin Seyahatname isimli eserinde bahsedilen yer, 17. yüzyılda Sülün Muslu Paşa tarafından yapılmıştır. Görülmesi gereken yerlerden biridir.
8
Zile Kalesi
M.S 1.yüzyılda inşa edildiği düşünülen, Zile Ovası manzarasına sahip, şehrin önemli ve görülmesi gereken yerlerindendir. Roma ve Bizans döneminden kalıntıları da görebileceğiniz yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.
9
Almus Barajı
Şehrin en güzel yerlerinden biri olan Almus Barajı'nda, piknik ve su sporları yapabilir, kamp alanında konaklayabilir, tertemiz doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
10