Tırnak Batıgı Nasıl Tedavi Edilir?

20 Temmuz 2015

Bircok kadın ve erkeklerde görülen bir durumdur. Genelde ayak baş parmaklarında görülür ve insanın canini yakana kadar hissedilmiyor.
1
Ayak baş parmakların tırnagı, derinin altına girmesiyle ve orada büyümesiyle başlanılan bir rahatsızlıktır. Tırnaktaki enfeksiyon deri altına yayılarak orda büyümekte ve kırmizı bir hal alarak canınızı yakmaktadir. 
2
Genelde giyilen dar çoraplar ve ayakkabılar tırnak batığina ortam sağlar. Bu yüzden genelde gençlerde tırnak batığı görülür. Bu dönemde ayak hızla büyüduğü için ayakkabı dar gelmeye başlar ve onla idare edilmesinden dolayı bu tür rahatsızlıklar meydana çıkar.
3
Tirnak batmasina baska bir sebep ise tırnagin yanliş kesilmesidir. Cok kısa kesilen ayak tırnakları, kenardaki etlerden tutunarak uzamaya başlar ve deri altında uzamaya devam eder. Bu yüzden ayak tırnaklarınizı cok kısa kesmemek gerekir ve küt şeklinde kesmek gerekir.
4
Eğer tırnagınızda kötü koku ve enfeksiyon riski yoksa tırnagınızı uzatabilirsiniz.  Uzmanlarin bu konuda fikirlerini bakacak olursak; 
5
Tırnaklarınızı sıcak suda bekletirken tuz veya başka bir yumuşatıcı madde eklemenizi önerir. Daha sonra antibiyotikli bir krem sürerek bandajlamanızı önermektedir. 
6
Bir kac gün boyunca bu işlemi tekrarladıktan sonra temiz bir törpü ve pedikür makasıyla, derinin altına giren tirnağınızı cıkartmayı deneyin. Daha sona tekrar krem sürerek bandajlayin.
7
Eğer tırnagınızda enfeksiyon varsa ve kendiniz tedavi edemiyorsaniz mutlaka bir ayak sağliği uzmanına gitmelisiniz. Lokal anestezi yardimiyla batmis kısım kesilerek canınız daha az yanmaktadir. 
8
Tırnak batığını önlemek için de tırnaklarınızı cok kısa ve yuvarlak biçimde kesmeyin. Ayak tırnakları küt kesilmelidir. Giydiğiniz çorap ve ayakkabının ayağınızı sıkmadığından emin olun
9
Ayak tırnaklarınıza çok hasar vermemeye çalışın. Futbol gibi ayak inciten sporla ilgileniyorsaniz, ayaklarını 1 yada 2 saat boyunca çıplak bırakarak hava almasını sağlayın.
10