Terör Olaylarını Çocuklara Anlatmanın Yolları

01 Haziran 2016

Çocuklarınızı kesinlikle yaşlarına uygun olmayan haberlerden uzak tutmalısınız. Sosyal medya ve internet kullanıyor ise mutlaka kontrol etmeli, hangi siteleri ziyaret ettiğini takip etmelisiniz. Sosyal medyanın verdiği etki, yetişkin insanlardan çok çocukları etkilemektedir.
1
Çocuklarınızın yanında konuşurken çok dikkatli olmalısınız. Onları korkutabilecek konuşmalardan uzak durmalısınız. Sizi dinlemiyor gibi görünseler de, çocukların hemen hepsi tüm konuşmaları dinlemekte ve kendilerine göre yorum yapmaktadırlar.
2
Çocuklarınız, şiddet içerikli olayları duymuş veya izlemişse, sizin ilk göreviniz çocuğunuzun fazla üzerine gitmeden, olaylar hakkındaki düşüncelerini ve duygularını öğrenmektir. Çocukların bu konuda konuşmaya teşvik edilmesi çok önemlidir.
3
Çocuklarınıza terör ile ilgili açıklama yaparken, soyut kavramlardan uzak durmaya çalışın. Çocuğunuzun anlayacağı basit ve anlaşılır ifadeler kullanmaya çalışın. "Patlama oldu ve şiddetinden dolayı çok sayıda insan zarar gördü." gibi ifadeler kullanmanız uygun olur.
4
Çocuklar, terör olaylarından etkilendiklerini sözleri ile ifade etmekten kaçınırlar. Bu durumda çocuğunuzun davranışlarına ve oyunlarına dikkat edin. Çizdiği resimleri inceleyin ve olaylara nasıl anlam verdiğini öğrenmeye çalışın.
5
Çocuğunuz endişe duyduğu konuları size açtığı zaman, konuşmaktan asla çekinmeyin. Duygularını ve düşüncelerini öğrendikten sonra, kısa ve net şekilde açıklama yapmalı ve çocuğunuzu rahatlatmaya çalışmalısınız.
6
Çocuklar çok kolay inanırlar. Etrafında duyduğu yalan yanlış bilgiler çocuğunuzun kafasını karıştırabilir. Bundan dolayı, kafasında olan şeyleri sizinle paylaşmasını ve aklına takılan her tür soruyu size sorması gerektiğini aşımalısınız. Çok soru soracağı dönemler olacaktır, sakinlik ve sabırla cevap vermeye özen gösterin.
7
Çocuklarınıza açıklama yaparken, insanların kötü şey yaptıkları için şiddete uğradıkları ve şiddeti hak ettikleri mesajını vermekten kesinlikle kaçınmalısınız. Çocuğunuzun bu bilinci kavramasından sonra zorlanabilirsiniz. Yanlış davranıştan sonra şiddet göreceğini düşünür veya karşısında hoşlanmadığı davranış gördüğü zaman şiddet gösterebilir.
8
Çocuklar, terör olaylarından çok fazla etkilenmektedir. Bazı çocuklar korkularını ve düşüncelerini rahatça ifade ederken, bazıları içlerine kapanmaktadır. 
9
Çocuğunuzun, olaylardan etkilendiğini şu şekillerde anlayabilirsiniz :
Çocuğunuz gece kabuslarla uyanıyorsa,Uyku problemleri yaşıyorsa,Sürekli hastalık halinde ise,Okula gitmek istemiyorsa,Sinirli ve rahatsız tavırlar var ise, Çok küçük olaylardan bile etkileniyorsa,Tuvalet alışkanlığında gerileme görülüyorsa, uzmanlardan destek alabilirsiniz.
10