Telefonunuzu 48 Saat İçinde Kapatın Yoksa...

11 Haziran 2017

Akıllı telefonunuzun, özellikle de iPhone'ununuzun son zamanlarda artık yavaşladığını düşünüyorsanız sizlere önereceğimiz birkaç basit tüyo var.
1
Öncelikle eski fotoğraflardan kurtulun. Yüzlerce fotoğrafı telefonunuzda bulundurmak yerine bu fotoğrafları iPhoto ile yedekleyebilir ya da iCloud ile internete kaydedebilirsiniz. Böylelikle gereksiz fotoğrafların telefonunuzu işgal etmesinin önüne geçeceksiniz.
2
Telefonunuzda yer edinen gereksiz uygulamaları kaldırın. Zaman içinde önemli olan ancak daha sonra kullanmayı dahi unuttuğunuz uygulamaları tek tek silin. Böylelikle iPhone'unuzun hafızasında fazlaca yer açma şansı bulun.
3
Mesajlarınızın sayısı arttıkça telefonunuz da bu ölçüde ağırlaşacak. Bunun için artık ihtiyaç duymadığınız mesajlarınızdan kurtulun.
4
Otomatik güncelleştirmeleri kapatın. Sürekli telefonunuzu yoran bu güncellemeler telefonunuzun ömrünü tüketecek cinsten.
5
iPhone'ların web tarayıcısı Safari'nin belleğini silerek de iPhone'ları hızlı bir hale getirmek mümkün. Zamanla şişen tarayıcı belleğini temizlemek için sadece Ayarlar>Safari>Geçmişi Sil yolunu izlemeniz yeterli olacak.
6
Sürekli arka planda uygulama güncelleştirmek için çabalayan bu özellik de iPhone'ları yavaşlattığından Ayarlar>iTunes & Uygulama Mağazası> Otomatik Güncellemeler bölümündeki butonu pasife alınız.
7
Otomatik Güncelleştirmeler özelliğinde olduğu gibi Otomatik İndirme özelliği de kapalı olmalı. Aksi taktirde iPad'e yüklediğiniz iPhone uyumlu bir uygulamanın otomatik olarak iPhone'a yüklenmesi söz konusu olurken, gereksiz yere iPhone'ların yavaşlamasına neden oluyor.
8
O an kullanmadığınız uygulamaları Home butonuna çift tıklayarak tek tek kapatın. Böylelikle gereksiz yere arka planda çalışan uygulamaların telefonunuzu yavaşlatmasının önüne geçmiş olursunuz.
9
WiFi açık olduğu sürece WiFi'a da bağlı değilseniz telefonunuz sürekli bağlanabileceği bir WiFi arama girişiminde olacak; bu durum hem şarjınızın daha hızlı bitmesine hem de telefonunuzun yok yere meşgul olmasına neden olacak. Bundan dolayı Ayarlar>WiFi>Ağa Bağlanırken Sor bölümünden bu özelliği pasife almalısınız.
10
iPhone'unuzu en azından 2 veya 3 günde bir kapatıp tekrardan açın. Çünkü...
11
En son güncelleştirmeleri mutlaka indirin, takipçisi olun. Eski sürüme göre uygulamaların güncellemesi yapıldıkça daha fazla optimize edildiğinden dolayı daha hızlı çalışır.
12
Battery Doctor gibi uygulamalar kullanın; böylelikle hem şarjınızı iyi bir şekilde kullanarak telefonunuzun şarj ömrünü artıracaksınız, hem de manuel olarak yapmak zorunda kalacağınız pek çok işlemi telefonun belleğindeki artıklarından kurtarabilirsiniz.
13