Telefon Şarj Etmeyle İlgili Bilinen Yanlışlar

20 Kasım 2019

Eğer sahte bir firmanın düşük kalitedeki şarj aletini kullanmıyorsanız, telefonunuz şarj olurken onunla oynamanızın hiçbir sakıncası yok. Düzgün ürünleri kullanıyorsanız ve telefonunuzda bir arıza yoksa, herhangi bir patlama ya da kullanıcıyı elektrikle çarpma gibi bir durum yaşanmaz.
1
Bu yüzden sokakta satılan düşük kalitedeki şarj aletlerinden uzak durmak gerek. Bunun haricinde telefonu şarj ederken kullanmanın korkulacak bir tarafı yok.
2
Telefonunuzu gece boyunca şarj ederseniz hiçbir sorun yaşamazsınız çünkü modern cep telefonları ve benzeri ürünler, sanıldığından da akıllıdır. Bataryasının şarjı tamamen dolduktan sonra, şarj işlemini sonlandırır ve sadece şehir akımından gelen elektrikle işlemlerini sürdürür. 
3
Dolayısıyla bir telefon şarjdayken, şarjı dolduktan sonra bataryası kullanılmaz. Bu nedenle herhangi bir zarar görmesi mümkün değil.
4
Ancak sanılanın aksine, bataryayı %100'de tutmak, ömrü uzatıcı bir etkiye sahip değildir. Tam tersine batarya, "kullanılması beklenen" bir şekilde tasarlandığı için, belli bir "şarj döngüsü" içerisinde olmalı. Uzmanlar, modern telefonların şarjlarının %40-80 arasında tutulmasının batarya ömrü açısından en verimli sonucu vereceğini söylüyor.
5
Telefonunuzu sürekli açık tutmak iyi bir fikir değil ama bataryaları şarj etmeden önce tamamen ölmesini beklemek de büyük bir hatadır ve Nikel bataryalardan kalma bir kullanım türüdür.
6
Bir ürünü ilk aldığınızda 24 saat kadar uzun bir süre şarj etmenize gerek yok. Eski, Nikel temelli bataryalarda bile bu abartılır; en fazla 16 saat "ilk şarj" yeter.
7
Telefonunuzun kendi firmasının şarj aletlerini kullanmanız verimlilik sebebiyle tavsiye edilse de, zorunluluk değil. Lisanslı olduğu sürece diğer firmaların ürünlerini kullanmak telefonunuza herhangi bir zarar vermez. Ancak "sahte/çakma ürün" olarak bilinen şarj aletlerinden kesinlikle uzak durulmalı.
8
Telefonları USB üzerinden bilgisayara takarak şarj etmenin hiçbir zararı yok ve batarya ömrünü kesinlikle kısaltmaz! Birçok insan, USB daha yavaş şarj ettiği için, daha zararlı olduğu gibi bir algıya sahip.
9
USB'de aldığınız amper duvardan aldığınızdan düşüktür. Bu nedenle USB daha yavaş şarj ettiği için pilin yapısını daha az aşındırır, duvar şarjından daha avantajlı bile olabilir. 
10