Tatlı Krizinden Kurtulmanın Yolları

20 Haziran 2020

Yapılan araştırmalara göre canı tatlı çeken insanların eninde sonunda tatlı tükettiği görülmektedir. Bu yüzden canınız tatlı çektiğinde öncelikle olarak tatlıları az miktarda tüketmeye dikkat edin.  
1
Tatlı tüketiminde gün içerisinde önerilen miktar kadınlar için kadınlar için 6, erkekler için ise 9 çay kaşığı dolusu şekerdir. Bu miktarlara dikkat ederek tatlı krizlerinizi giderebilirsiniz.
2
Tatlıları diğer besinler ile karıştırırsanız hem tatlıları daha az tüketmiş ve hem de daha az kalori almış olursunuz. Bu yüzden tatlı krizi sırasında tatlıları diğer besinlerle karıştırmalısınız.
3
Ayrıca tatlıları diğer besinlerle karıştırarak tüketmek, daha hızlı acıkma ihtimalinizi de azaltmaktadır.
4
Şekersiz fakat şeker aroması içeren sakız çiğnemek tatlı ihtiyaçlarınızı azaltmaktadır. Bu yüzden gün içerisinde çok fazla acıkıyor ya da canınız tatlı çekiyorsa sakız çiğnemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.
5
Canınız tatlı çektiği zaman taze ya da kuru meyveler tüketerek tatlı ihtiyacınızı karşılamaya çalışın.
6
Özellikle kuru kayısı, kuru incir, hurma gibi tatlı ama sağlıklı kuru meyveleri yanınızda taşıyarak canınız çektiğinde tüketebilirsiniz. 
7
Canınız sürekli tatlı çekiyorsa bu düşünceden kurtulmak için kendinizi oyalamanız gerekmektedir. Bunun en iyi yolu ise yürüyüşe çıkmaktır. Ayrıca bilgisayar oyunları, gazete ya da kitap okumak da tatlı ihtiyacınızı ortadan kaldırabilir.
8
Tatlı kriziniz geldiği zaman, kaliteli tatlılar tüketmeye dikkat etmelisiniz. Şeker ya da gofret yerine bitter çikolata, hamur tatlıları yerine meyveli ya da sütlü tatlılar tüketmeye dikkat edin.
9
Düzenli beslenmek tatlı ihtiyacınızı azaltmaktadır. Bu yüzden sık sık fakat az miktarlarda düzenli olarak beslenmek tatlı ihtiyaçlarınızı ciddi anlamda düşürecektir.
10