Tatili Ucuza Getirmenin Yolları

14 Ekim 2015

Bileti Ucuza Getirin
Eğer tatili ucuza getirmek istiyorsanız kesinlikle ulaşımdan başlamanız gerekiyor. Havayolu şirketlerinin fiyatlarının yaz döneminde pahalandığını ve özellikle de tatil merkezlerine uçuş fiyatlarının arttığını unutmayın. Gideceğiniz ülke ya da şehre ucuz bilet bulmak için Skyscanner, Airfarewatchdog gibi siteleri takip edebilirsiniz. 
1
Gemide Seçenekleriniz Arasında Olsun
Cruise olarak bilinen gemilerle yapılan turistik amaçlı geziler, kumar, spa ve içki keyfi yapmaktan feragat etmek isteyenlere, yeni yerleri çok daha ucuza görme şansı sunuyor.
2
Sokak Lezzetlerini Deneyin 
Tatilde en çok para harcanan konulardan birisi de yeme-içmedir. Bu konuda tasarruf yapmak istiyorsanız önceden gideceğiniz ülkenin ya da şehrin mutfak kültürünü ve orada nelerin mutlaka tadılması gerektiğini araştırın. Her ülkenin, şehrin illa ki biraz salaş ama orijinal lezzetler sunan bir lezzet durağı vardır.
3
Tek Seçenek Otel Değil
Şık bir otelde kalmak yerine, ev değişim programlarını, dönemsel kiralanan apart evleri ya da günlük ücretleri oldukça düşük olan üniversite yurtlarını değerlendirebilirsiniz.
4
Neresi Hesaplı? 
Eğer yurtdışı tatili yapmak ve onu da ucuza getirmek istiyorsanız gideceğiniz ülkenin parasının değerinin büyük önemi var demektir.
5
Alışveriş Yapmanız Şart Mı? 
Tabii ki tatilde alışverişten uzak durun. İlla da eşe dosta birkaç hediye, birkaç hatıra ile dönmek istiyorsanız alışveriş yapabileceğiniz ucuz pazarları tatile gitmeden önce tespit edin ve bu konuya ayırdığınız bütçenin dışına çıkmayın.
6
Kimin Evinde Kalacaksınız? 
İnternette ev değişimi olanağı sunan birçok site var. Homelink, Craig's List, Couch Surfers bunlardan birkaçı. Bu ve benzeri sitelerden gitmek isteyeceğiniz yerde yaşayan bir aile ile ev değişimi yapabilirsiniz. Bu sayede hem konaklama hem de yiyecek masraflarını büyük oranda kısmış olursunuz. 
7
Acenteleri İhmal Etmeyin 
Tatile çıkmadan önce mutlaka tur acentelerinin düzenlediği turlara göz atın. Buradan çıkacak bir fırsatı yakalayabilir ve tatil hayalini kurduğunuz yere ucuza gidebilirsiniz.
8
Parayı Gitmeden Çevirin 
Yurtdışındayken kredi kartınızı mümkün olduğunca kullanmaktan kaçının. Paranızı nakit olarak harcamak çoğunlukla daha karlı olacaktır. Döviz alırken de havaalanlarını tercih etmeyin, en ideali Türkiye'den ayrılmadan paranızı dövize çevirmek.
9
Kamp da Yapabilirsiniz
Kamplı tatiller çocukları çok mutlu ettiği gibi iyi bir yerde büyükler de en az çocuklar kadar keyif alabilir. Ayrıca kampın en hesaplı tatil yöntemlerinden biri olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
10