Tatilde Okuyacağınız Kitap Önerileri

19 Ocak 2019

Kazuo Ishiguro / Gömülü Dev
Yazar, Romalılar sonrasındaki Britanya'daki hayatları kaleme almıştır. Aşk, savaş ve intikam gibi konuları işleyen yazar, sizi Britonlardan Axl ve Beatrice ile senelerdir görmedikleri oğullarına kavuşmanın zorlu yolculuğunun içine sürükleyecektir.
1
Gündüz Vassaf / Boğaziçi'nde Balık
Gündür Vassaf'ın en yeni kitabı, raflarda yerini aldı. Günlük hayat, tarih ve mitoloji gibi konuları Boğaziçi'nin balıkları aracılığıyla bizlere sunmaktadır.
2
Halen Fielding / Bridget Jones'un Günlüğü
Bridget'in bekar hayatına çokça tanık olacağınız bir kitaptır. Yaptığı sporlar, diyetler, yüzündeki kırışıklıklar ve erkeklerle olan ilişkilerini anlattığı bu kitap, modern kadının romanı diye adlandırılabilir.
3
Patrick Süskind / Aşk ve Ölüm Üzerine
Yazar, bu deneme türündeki eserinde, aşk ve ölüm konularını işlemektedir. Aşkı anlatırken felsefe, edebiyat ve kültür gibi konuları ele alarak farklı bir yorum katıyor.
4
Jorge Luis Borges / Düşsel Varlıklar Kitabı
Berges, bu eserinde Doğu ve Batı kültürlerinin binlerce senelik benliklerini biçimlendirirken, figürlerin haritalarını da edebiyatın içinden çıkarmaktadır.
5
Melissa Mohr / Küfür Etmenin Kısa Tarihi
İlginç tarihsel ve sosyolojik bir çalışma olan bu eser, küfürün tarihinin insanların sözlü tarihlerinin başlarına kadar uzandığını bizlere sunmaktadır.
6
Zülfü Livaneli / Konsantiniyye Oteli
İstanbul hikayeleriyle Livaneli'nin kaleminin birleştiği güzel bir eser. Yedi yıldızlı Konstantiniyye Oteli'nin açılış günü ve erken yapılan yılbaşı eğlencesine politikacılar, iş dünyasının ve cemiyet dünyasının önde gelen isimleri katılmaktadır. Beklenmedik şekilde yer altında ölüler de bu kutlamada arz-ı endam etmektedir.
7
Milan Kundera / Kaygısızlık Şenliği
Romanda 5 arkadaşın, kayıp annesiyle konuşan Alain'in işsiz oyuncu Caliban'ın, mutluluğun peşindeki Ramon'un bir kukla oyunu yazmak istediği Charles'in ve D'Ardelo'nun yaşamını anlatmaktadır.
8
Ece Temekkuran / Devir
İnsanların, zamanını bir başka kişiye devrettikleri hayatta Ali ve Ayşe'nin beraber kurdukları gizli dünyayı konu edinmiştir. Sadece iki çocuğun gördüğü bir yaşam... 
9
Carlos Fuentes / Friedrich Balkonunda
Romanda Alman filozof Nietzsche'yi görüyoruz. Meksika'nın siyasal tarihi ve bu çevredeki arkadaşlıklar, Carlos Fuentes ve Nietzsche'nin görüşleriyle esere yansıyor.
10
Thomas Mann / Efendi ile Köpeği
Eser, Mann ailesiyle yaşamış ve av köpeğinin kırması Bouschan ve sahibi çevresinde gelişir. Yazar, Bausch'un karakteristik özelliklerine yakından bakmakta ve tanıklık etmektedir.
11
Mahmut Eşitmez / Liberhell
Eşitmez, eserinde Liberhell'de baskıları farklı şekillerde ortaya çıktığı zamanlarda, yolunu bulmaya çalışan insanların, kentin içinde sıkıştıkları halini anlatmakadır.
12