Tatilde Bilgisayar Nasıl Kullanılmalı?

29 Temmuz 2015

Tatile çıkıyor ve yanınıza bilgisayarınızı da alıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. 
1
Virüslere Karşı Kontrol Edin
Tatile çıkmadan önce, taşınabilir diskleri ve USB aygıtlarınızı virüslere karşı kontrol etmeniz gerekmektedir. Çünkü virüslerin yayılmasını sağlayan en yagın taşıyıcılar, taşınabilir aygıtlardır. 
2
Antivirüs Yazılımı Yükleyin ve Güncelleyin
Bilgisayarlarınızda her zaman antivirüs programı kullanın ve sürekli son sürümü kullandığınızdan emin olun.
3
Tatil Sırasında Toz ve Kuma Dikkat Edin
Taşınabilir bilgisayarları soğutmaya yarayan fanlar toz ve kum gibi cisimlere karşı hassastır. Bu yüzden bilgisayarlarınız plajlarda kullanıldığında kullanılamaz hale gelebilir.
4
Bilgisayarınızı Serin Tutun
Plaj kenarlarında bilgisayarların sıcaktan zarar görmesi de söz konusudur. Özellikle uzun süre kullanımlar kalıcı hasara sebep olabileceği için, sıcaklarda kullanmamaya özen gösterin.
5
Suyla Temastan Kaçının
Taşınabilir bilgisayarlar, tüm elektronik cihazlar gibi suya karşı hassastır. Bilgisayarlar çalışırken sıvı temasları kalıcı hasara yol açabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olursa, bilgisayarınızı fişten çekip, pilini çıkartıp bir an önce servise götürmeniz gerekmektedir.
6
Kaliteli Taşıma Çantası Kullanın
Taşıma çantaları, bilgisayarınızı seyahat sırasında hasarlara karşı korumaktadır. Bu yüzden taşıma çantanızın darbelere, toza ve sıcağa karşı dayanıklı olmasına özen gösterin.
7
Hırsızlara Karşı Dikkatli Olun
Taşınabilir bilgisayarların, tabletlerin veya cep telefonlarının çalınmasına karşı, olabildiğince güvenli yerlerde tutulması gerekmektedir.
8
Başka Bir E-Posta Adresi Açın
Normal mailinize gelen mesajların yönlendirilmek üzere ayarlandığı bir tatil hesabı açarak, tatil süresince daha güvenli bir kullanım sağlayabilirsiniz.
9
Tatil Dönüşü Virüslere Karşı Tekrar Tarayın
Döndüğünüz zaman bilgisayarınız, telefonunuzu, USB belleğinizi olası virüs bulaşmalarına karşı tarayın.
10