Tatil Sonrası İş Depresyonu Nasıl Önlenir?

20 Ağustos 2015

Sorumluluklarınızı Tamamladıktan Sonra Tatile Çıkın
Tatile çıkmadan önce iş yerinizdeki bütün sorumluluklarınızı yerine getirip öyle tatile çıkın. Bu sizin rahat ve işi düşünmeden bir tatil yapmanıza olanak sağlayacaktır. Ayrıca tatil dönüşü iş yükünüz de bir anda birikmemiş olur. 
1
Hedefler Koyun
Tatilde bütün sorumluluklarınızı kafanızdan atarak, sadece geleceğe dair hedeflerinizi, planlarınızı düşünün. Tatilde canınızı sıkacak şeyleri değil sizi motive edecek, güç toplamanıza yardım edecek konulara yönelmelisiniz. Bu şekilde geçireceğiniz tatil, işteki motivasyonunuzun artmasına sebep olacaktır.
2
İş Arkadaşlarınızla İletişiminizi Koparmayın
Tatile çıktınız diye iş arkadaşlarınızla iletişiminizi koparmanın gereği yoktur. Tatilde sosyal çevrenizdeki ve işyerinizdeki arkadaşlarınızla iletişimde kalmaya devam etmelisiniz. Yoksa döndüğünüzde iş hayatına yabancılaşmış hissedebilir, depresyona girebilirsiniz. 
3
Gelişmelerden Uzaklaşmayın
Tatile çıktığınız zaman tüm dünyayla bağınızı koparırsanız, döndüğünüz zaman mutsuz olursunuz. Bu yüzden tatilde kendinizi dünyadan soyutlamayın.
4
Tatilinizi Yatarak Geçirmeyin
Tatilde dinlenmek için tüm günü uyuyarak geçirmenize gerek yoktur. Kendinizle ilgilenmeli, sevdiğiniz aktivitelere ağırlık vermelisiniz.
5
İşlerden Uzaklaşmayın
Tatilde iken işyeriniz ve yaptığınız iş ile ilgili tüm bağınızı, alakanızı kesmeyin. İşten bu kadar uzaklaştığınız zaman, gelişmelere bihaber kalırsınız ve tatil sonrası uyum sorunu yaşarsınız.
6
Tatilde Enerji Toplayın
Tatilinizi mayışmış bir şekilde geçirmek iyi etki yaratmaz. Vücudunuzun dinlendiğinin farkına varın fakat bunu yaparken vücudunuzu miskinleştirmek yerine enerjisini arttırın. Yoksa döndüğünüzde depresyon için en açık hale gelirsiniz. 
7
İçtiklerinize Dikkat Edin
Tatilde değişik kokteyller tatmak isteriz fakat bunu yaparken fazla gazlı, alkollü içecekler tüketmek, vücudunuzun yorulmasına neden olacaktır. Bu da döndüğünüz zaman sorun yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden içtiklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. 
8
Sağlıklı Beslenin
İş hayatının koşuşturmasında çok fazla sağlıklı beslenemeyiz. Tatil bu sağlıksız beslenme düzeninizi değiştirmeniz için bir olanak sağlamaktadır. Yeme alışkanlığınız düzene girdiği zaman kendinizi daha da mutlu ve enerjik hissedeceksiniz.
9
Sevdiklerinizle Vakit Geçirin
Tatilinizi sevdiklerinizden uzak geçirmeyin. Dünya ile bağınızı koparmak tatil dönüşünüzü sizi en çok depresyona sokan nedendir.
10