Tarım İlacının En Çok Bulunduğu Sebze ve Meyveler

12 Kasım 2015

Zararlı organizmalar ve kemirgenlerle karşı savaş için kullanılan tarım ilaçları diğer ismiyle pestisitler, organizmaların yaracağı herhangi bir zararı engellemek için veya kontrol altında tutmak için kullanılan kimyasal karışımdır.
1
Tarım yapılması açısından, ürünlerin korunması elbette gereklidir fakat bunların, insan sağlığını tehdit edici, kalıcı etkiler bırakabilen maddeler olduğunu bilmek gerekmektedir. 
2
Amerik'da yanlanan bir makaleye göre, sadece bir sene içerisinde 500 bin ton civarında pestisit kullanışmıştır. Bu kullanılan ilaçların alanları; tarlalar ve bahçelerin yanı sıra, okullar ve çocuk parklarıdır.
3
Tarım ilaçlarından en çok kullanılanlardan biri, organofosfattır. Bu madde, beyinde bulunan nöronları arasındaki bağlantıyı etkilemekte ve parkinson ve alzheimer gibi hastalıklara yol açmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'nda sinir gazı olarak da kullanıldığı hatırlatmak gerekir.
4
Dr. Mercola, ABD California Salinas Valley'de yaşayan hamile kadınlar üzerinde bir araştırma yapmıştır ve çocukları 12 yaşına kadar gelişimini takip etmiştir. İşte sonuçlar...
5
Tarım ürünlerinde organofosfat ilaçlama yapılan bölgede, hamile kadınların karşılaştığı sorunlar :
Hamilelik süreçleri, normal süreden daha uzun sürmüştür.Çocuklardaki nörolojik refleksler, normalden daha az gelişmiştir.Düşük IQ seviyelerle karşılaşılmıştır.Beyinsel faaliyet kapasitesi çok daha düşüktür.Çocuklarda, dikkar dağınıklığının belirgin seviyede artmıştır.
6
Bunun gibi birçok araştırma sonucundan sonra, tarım kuruluşları ve çiftlikler daha az zehirli ilaçlar kullanmaya başladıklarını açıkladılar. Organofosfata göre daha güvenli olan, neonicotinoid veya pyrethroid isimli kimyasal ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır.
7
Kanada'da yapılan araştırmaya göre, çocukların idrarında pyretdroid maddesiyle karşılaşılmıştır ve bu da çocuklarda dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite gibi problemler yaratmaktadır.
8
Böyle zararlı maddelere maruz kalan çocuklar hem sinir sistemi üzerinde zararlı etki görürler, hem de bağışıklık sisteminde sorun yaşarlar. Tarım ilaçları sadece çocuklara değil, yetişkinlere de zarar veriyor. Yüksek tansiyona yol açmaktadır. Hamilelik durumunda, kan yolu ile zararlı maddeler fetüse ulaşmakta ve büyük hasar bırakmaktadır. 
9
Tarım ilacının en çok kullanıldığı sebze ve meyveler :
Elma ( Tarım ilacı oranı % 99 )Şeftali ( Tarım ilacı oranı %98)Nektarin ( Tarım ilacı oranı %97)Çilek ( Tarım ilacı oranı %13)ÜzümKerevizIspanakDolmalık BiberSalatalıkÇeri DomatesBezelye
10