Tarihteki Gelmiş Geçmiş En Büyük "Kapaklar"

04 Haziran 2016

Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul'u kuşattığı sırada Bizans İmparatoru Konstantin Paleologos, Sultan Fatih'e bir mektup yazıp elçisiyle gönderir. Mektupta, kuşatmayı kaldırması sonucu bazı küçük yerleri ona vereceğini söyler. Bunun üzerine Sultan Fatih, elçiye sırtını dönerek "Benim gerçekleştireceğim şeylere sizin hayalleriniz dahi uzanamaz." der.
1
Galile, kulaklarının büyüklüğü ile çok dikkat çekerdi. Bir gün Galile'nin hasımlarından biri: "Efendim, kulaklarınız bir insan için biraz büyük değil mi?" diye sorar. Bu soruya tüm soğuk kanlılığıyla şu cevabı verir: "Doğru, benim kulaklarım bir insan için biraz büyük ama seninkiler bir eşek için fazla küçük sayılmaz mı?"
2
Eflatun, talebelerinden birini bir gün kumar oynarken yakalar ve çok kızar. Talebesi Eflatun'un bu tepkisi üzerine şunu söyler: "İyi ama ben çok az bir paraya oynuyordum" diye itiraz eder. Eflatun ise bu cevaba daha da öfkelenerek: "Ben seni kaybettiğin para için değil, kaybettiğin zaman için azarlıyorum." diye cevap verir.
3
Churchill, bir gün kamarasında konuşurken karşıt görüşlü partiden bir kadın Churchill’e şöyle laf atar: "Eğer, karınız olsaydım, kahvenizin içine zehir karıştırırdım." Beklenmeyen bu söze Churchill sakin bir şekilde şu cevabı verir: "Hanımefendi, eğer karım siz olsaydınız, o kahveyi seve seve içerdim."
4
Yavuz Sultan Selim, seferlere çıkacağı yerleri kendinden önceki padişahlar gibi gizli tutardı. Bir gün sefer hazırlığı sırasında vezirlerinden biri Sultan Yavuz'a ısrarla seferin düzenleneceği yeri sorar. Bu ısrar üzerine Sultan Yavuz vezirine sorar: "Sen sır saklamasını bilir misin? Vezir de " Evet hünkarım, bilirim" der. Bunun üzerine Sultan Yavuz da: "İyi, ben de bilirim" der.
5
Churchill bir akşam eve sarhoş gelir. Hizmetçisi dayanamayıp “Kör kütük sarhoşsunuz” der. Churchill ise bunun üzerine “Siz de çok çirkinsiniz ama sabaha ayılmış olacağım” cevabını verir.
6
İrlandalı oyun yazarı Bernard Shaw ile William Churchill her fırsatta birbirleriyle atışırlardı. Bernard Shaw, yazdığı ve yönettiği bir oyunun ilk gösterim gecesine Churchill' i davet etmek için hazırlattığı davetin üzerine şunu yazar:
- "Size iki kişilik davetiye gönderiyorum. Bir dostunuzu alıp gelebilirsiniz. Tabii dostunuz varsa." Bunun üzerine Churchill şu cevabı yazar: "Maalesef o gece başka bir yere söz verdiğim için oyununuzu seyretmeye gelemeyeceğim. İkinci gece gelebilirim, tabii oyununuz ikinci gece de oynarsa."
7
Ünlü filozof Diyojen, bir gün sokakta zengin ve kibirli bir adamla karşılaşır. Sokak dar olduğu için birinin çekilmesi gerekir. Önce kibirli adam Diyojen’e: "Ben bir serserinin önünden kenara çekilmem" der. Ardından Diyojen ise: "Ben çekilirim." diyerek adamı söylediğine pişman eder.
 
8
Rivayete göre bir İngiliz elçisi dönemin sadrazamı olan Fuat Paşa'ya "Girit'i kaç paraya verirsiniz?" diye sorar. Fuat Paşa'da  "Aldığımız fiyata" der. İngiliz elçisi "Yani?" diye tekrar sorar. Bu kez Fuat Paşa İngiliz elçisini yerin dibine sokan şu cevabı verir: "27 yıl savaş karşılığı... Var mısınız?"
9
Napolyon savaş sonucunda bir generali esir alır. General, Napolyon’a: “Siz para için savaşıyorsunuz, biz şeref için” der. Bu söze kayıtsız kalamayan Napolyon şu tarihi cevabı verir: “Doğru, herkes kendinde olmayan şey için savaşır.” 
10
Gencin biri toplantıda Mehmet Akif' i küçük düşürmek için ona: "Affedersiniz, siz veteriner misiniz?" diye sorar. Bunun üzerin büyük şair tarihe altın harflerle yazılacak şu cevabı verir: "Evet, bir yeriniz mi ağrıyordu?"
11
Sokrates yine bir gün eşiyle tartışırken eşi Sokrates’e ağzına ne geldiyse söylemiş. Sokrates bu sözler karşısında sessiz kalınca eşi bir kova suyu başından aşağı dökmüş. Bu durumda da sakinliğini koruyan Sokrates şu cevabı vermiş: "Bu kadar gök gürültüsünden sonra bir sağanak zaten bekliyordum"
12