Tarihte Devletlere Kök Söktüren Kadınlar

13 Eylül 2019

Li Xu
Çinli asilzadenin kızı Li Xu, el altından ülke içinde isyan çıkardı. Bu isyanla babasını isyancılara öldürterek ordunun başına geçti. Ardından hemen isyancılara karşı büyük katliam başlattı ve bu çığ gibi büyüyen isyanı 7 günde bastırdı. Li Xu’nun  amacı aslında isyanı bastırmak değil babasının intikamını almaktı.
1
Juana Galan
Napoleon, İspanya’yı işgal edip ülke içine girdiğinde karşısına Juana Galan çıkı. Galan kendisinin oluşturduğu kadın ordusuyla Fransız askerini geri püskürtmeyi başararak işgali ortadan kaldırmayı başardı.
2
Elizabeth Stokes
1720’li yılların efsane kadın boksörü…  Boks hayatında mağlubiyet yaşamayan bu isim yasak olmasına rağmen gizliden erkeklerle maç yapıp kazanırdı.
3
Nene Hatun
Erzurum’un 93 Harbinden kurtulmasında şüphesiz çok büyük bir katkısı olan Nene Hatun, düşmanlara karşı verdiği mücadelesiyle yurtdışında bile adından söz ettirmeyi başardı. Bu nedenle Türk kahramanlarının önde gelen isimlerinden biri oldu.
4
Gecenin Cadıları
Rusya’nın 2. Dünya Savaşı’nda Almanya için özel olarak bir hava uçuş kadın timi kurdu. “Gecenin Cadıları” olarak adlandırılan bu tim, Almanya’nın kritik bölgelerine yaptığı saldırılarla büyük kayıplar verdirdi.
5
Jeanne Darc
Avrupa’daki Yüzyıl Savaşları’nda ülkesi Fransa’yı büyük bir kahramanlıkla İngiltere’ye karşı korudu. Savaştaki üstün başarılarından dolayı da adını Azize ilan edildi.
6
Gozen Tomoe
Japonya’nın efsane kadınlarının başında gelen Gozen Tomoe, ok atmada ve kılıç kullanmada ülkenin bir numaralı haline geldi. Hayatı boyunca yüzlerce samuray öldürerek tüm erkeklerin idolü haline geldi. 
7
Kral Tamar
Gürcistan’ın 13.yyda kralı vefat edince tahtına kızı kraliçe Tamar geçti. Ancak bu durum ülke içinde çıkar sağlamak için ayaklanmalara neden olsa da kısa sürede bastırır. Bundan sonra da Kraliçe Tamar yerine Kral Tamar olarak adından bahsedildi.
8
Trung Kardeşler
Vietnam'ın bağımsızlık mücadelesindeki en önemli isimler arasında Trang ve Nhi Trung kız kardeşler bulunuyor. Bu iki kız kardeş bağımsızlık yolunda Çin Hanedanlığı ile dillere destan bir savaş ortaya koydular.
9