Tarihin İlklerine İmza Atan Başarılı Türk Kadınları

06 Eylül 2020

İlk Kadın Kimyacı: Prof. Dr. Remziye Hisar
Fransa Sorbonne Üniversitesi'nden mezun olan ilk Türk kadınıdır ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın kimyacısıdır. 
1
İlk Kadın Doktor: Safiye Ali
Balkan Savaşı sırasında cepheden gelen birçok yaralıyı gördükten sonra doktor olmaya karar veren Safiye Ali, tıp eğitimini Almanya'da almıştır. Kurtuluş Savaşı bitiminde yurda dönerek, açtığı klinikte tedavilerine başlamıştır.
2
İlk Kadın Avukat: Süreyya Ağaoğlu
Tarihimizin ilk kadın avukatıdır. Milletlerarası Barolar Birliği Yönetim Kurulu İdari Heyet Üyesi olan Süreyya Ağaoğlu, aynı zamanda kadın hakları savunucusudur.
3
İlk Kadın Heykeltıraş: Sabiha Bengütaş
Atatürk, İsmet İnönü, Abdülhak Hamid, Ahmet Haşim, Bedia Muvahhit gibi tarihimizin dev isimlerinin heykellerini yapan Sabiha Bengütaş, ilk kadın heykeltıraşımızdır.
4
İlk Kadın Fotoğrafçı: Semiha Es
İlk Türk kadın fotoğrafçı olarak tarihe adını yazdırmıştır.
5
İlk Kadın Banka Müdürü: İclal Ersin
Türkiye'de pek çok ilke imza atmış olan İclal Ersin, ilk kadın muhasebeci, ilk kadın banka müdürü, ilk kadın ekonomi doktoru ve Atatürk'ün yurt dışına eğitim için gönderdiği ilk kadındır. 
6
İlk Kadın Pilot: Sabiha Gökçen
Atatürk'ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen, 1912 yılında Türkiye'nin ilk uçağını kullanan kadın ve ilk kadın askeri pilotudur. 
7
İlk Kadın Gazeteci: Selma Rıza
Türkiye'nin ilk kadın gazetecisi, Selma Rıza'dır. Aynı zamanda Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye olan Selma Rıza, bu cemiyetin tek kadın üyesidir.
8
İlk Kadın Bakan: Prof. Dr. Türkan Akyol
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın bakanı olan Türkan Akyol, 1971 yılında kurulan partiler üstü Nihat Erim Hükümeti'nde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görev yapmıştır.
9
İlk Kadın Büyükelçi: Filiz Dinçmen
İlk kadın büyükelçi, Filiz Dinçmen, 1982 yılında Hollanda Lahey Büyükelçisi olmuş ve 1984 yılında Strasbourg'da Avrupa Konseyi Türkiye Daimi Temsilcisi unvanını almıştır.
10
İlk Kadın Milletvekili: Benal Arıman
Seçilme hakkını ilk kullanan kadın Benal Arıman, 1935 yılında Atatürk'ün meclisinde milletvekilliğini hakkıyla kazanmıştır. 
11
İlk Kadın Hemşire: Esma Deniz
İlk kadın hemşire Esma Deniz, 1929 yılında New York Columbia Üniversitesi Teachres Colege'den mezun olup 1 yıl Amerika'da kaldıktan sonra, Türkiye'ye dönerek hemşirelik görevini yapmıştır.
12