Tarihin En Başarılı Türk Kadınları

24 Mayıs 2016

İlk Kadın Kimyacı : Prof. Dr. Remziye Hisar
Fransa Sorbonne Üniversitesi'nden mezun olan ilk Türk kadını olması yönü ile dikkat çekmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın kimyacısı olan Remziye Hisar, 1992 senesinde hayatını kaybetti.
1
İlk Kadın Doktor : Safiye Ali
İlk kadın doktorumuz Safiye Ali, Osmanlı İmparatorluğu döneminde hizmetleri ile dikkat çeken ailenin kızıdır. Balkan savaşı sırasında cepheye gelen çok sayıda yaralıyı gördükten sonra doktor olmaya karar vermiş ve Almanya'da kadın ve çocuk hastalıkları üzerine eğitim almıştır.
2
İlk Kadın Avukat : Süreyya Ağaoğlu
Tarihimizin ilk kadın avukatı, Süreyya Ağaoğlu'dur. Yassıada'da hukuk profesörü olan babasının savunucusu, Hür Fikirleri Yayma Derneği'nin kurucusu ve Çocuk Dostları Derneği'nin kurucusudur. Milletler Arası Hukukçular Komisyonu üyesi ve kadın hakları savunucusudur.
3
İlk Kadın Heykeltraş : Sabiha Bengütaş
İlk kadın heykeltraşımız Sabiha Bengütaş, Atatürk, İsmet İnönü, Abdülhak Hamid, Ahmet Haşim gibi dev isimlerin heykellerini yapmıştır. Şam'da Fransız Katolik Okulu'nda eğitim almaya başlamış, daha sonra İstanbul'da Köprülü Fuat Paşa Okulu'nda devam etmiştir.
4
İlk Kadın Fotoğrafçı : Semiha Es
Semiha Es, ilk Türk kadın fotoğrafçıdır. 1956 yılında Tifdruk tekniği işe basılan Hayat Dergisi, fotoğraf dünyamızda yer alan özel dergilerden biridir.
5
İlk Kadın Pilot : Sabiha Gökçe
1912 senesinde, Türkiye'nin ilk uçağını kullanan kadın Sabiha Gökçen'dir. Atatürk'ün Türk kadınının her alanda başarılı olacağına inanmıştır. Sovyetler Birliği'nde Yüksek Planöt Okulu'nu bitirdi ve planör öğretmenliği yapmıştır.
6
İlk Kadın Gazeteci : Selma Rıza
Türkiye'nin ilk kadın gazetecisi olan Selma Rıza, Osmanlı Dönemi'nin kültürlü ailelerinden birinin kızıdır.
7
İlk Kadın Bakan : Prof. Dr. Türkan Akyol
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın bakanıdır. 1971 senesinde kurulan partilerüstü Nihat Erim Hükümeti'nde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görevini yapmıştır.
8
İlk Kadın Banka Müdürü : İclal Ersin
Türkiye'nin çok sayıda ilke imza atan kadındır. İlk kadın muhasebecisi, ilk kadın banka müdürü, ilk kadın ekonomi doktoru ve Atatürk'ün yurt dışına eğitimi için gönderdiği kadınlardan biridir.
9
Ve Diğerleri...
10