Tarihin En Acımasız İşkence Yöntemleri ve Aletleri

05 Ekim 2015

Timsah Makası
Bu işkence yöntemi ile vatan hainliği yapanlar ve devlet adamlarına suikast düzenleyenler üzerinde uygulanırdı. Timsah ağzına benzeyen bu aletin içerisinde ince ince jiletler bulunuyordu. Ceza öncesi timsah makası kızgın ateşte iyice ısıtılır, ardından suçlunun penisi koparılırdı. Böylece suçlu kan kaybından ölürdü.
1
İspanyol Eşeği
Bu işkence yöntemi, İspanyol Engizisyon mahkemelerinin en çok başvurduğu yöntemlerden biriydi. Üçgen gibi üstü sivriltilen bir tahta bloğa kurban arkalarından bağlanarak eşeğe biner gibi oturtuluyordu. Ayaklarına da suçuna göre ağırlık bağlanıyordu. Ama genellikle ağır suçlu kişiler üzerinde bu yöntem uygulandığı için kişi ortadan ikiye ayrılana kadar ağırlık veriliyordu.
2
Göğüs Koparıcı (Göğüs Kerpeteni)
19. yüzyılın sonlarına kadar Almanya ve Fransa’da kullanılan bir işkence aletiydi. Bu göğüs kopartıcı aletle; zina yapanlar, düşük yapanlar, evlilik dışı çocuk yapanlar, Tanrı’ya karşı gelenler ve büyücüler işkence görürdü. Bu alet yüzünden kişi kan kaybından dolayı ölürdü.
3
İşkence Sandalyesi (Engizisyon Sandalyesi)
Ortaçağın en meşhur işkence yöntemlerinden tekidir. Üzerinde bulunan 500 – 1500 arası çelik çivi bulunuyor. Almanya, İtalya, İspanya, Fransa ve diğer Orta Avrupa ülkelerinde kullanılan bu yöntemde, çiviler suçlunun etlerini delerek kemiğe kadar batıyordu. Hatta çok büyük bir suç işlemiş olan kişi için sandalyede ateş koyulabilecek yer bile bulunuyordu.
4
Garotte (Boğaz Sıkma Aracı)
İspanya’da oldukça meşhur olan bu işkence aleti tamamen demirdendi. Kişinin boynuna geçirilen tasma şeklindeki kısmı kurbanın boynuna geçiriliyordu. Aletin diğer ucunda bulunan çivi ya da vida ise arka omuriliğin ezilmesini sağlardı. Böylece kişi nefessizlikten ölürdü.
5
Kurşun Süzgeci
En acı veren işkence yöntemleri arasında olan kurşun süzgecinde, demirin ucunda bulunan süzgecin içerisine eritilmiş kurşun, kızgın yağ, kaynar su ve katran koyulurdu. Kişinin en hassas olduğu noktalarına süzgeçle bunlar püskürtülürdü.
6
Judas Sandalyesi (Yahudi Kızağı)
Bu işkence yönteminde suçlunun elleri arkadan bağlanıp, bel kısmına da demir kemer geçirilerek yukarı kaldırılıyordu. Daha sonra erkekler anüsten, kadınlar ise vajinasından piramidin üstüne oturtulurdu. Sonunda kişi enfeksiyon kaparak çok acılı bir şekilde ölüyordu.
7
Testere İşkencesi
Avrupa’nın en meşhur işkence türlerinden biri testere işkencesidir. Bu işkencede kişi ayaklarından yukarı asılır ve bacakları arasından doğru testereyle kesilerek öldürülürdü. Burada kişinin ayaklarından yukarı asılmasındaki sebep ise beyne giden kan akışını sağlayarak, suçlunun bilincinin açık kalmasını sağlamak ve böylece de daha çok acı çekmesini sağlamaktı. Testere işkencesine maruz kalanlar ise zina yapanlar, isyan çıkaranlar, itaatsiz davrananlar ve büyücülükle uğraşanlardı.
8
Çöpçünün Kızı
Londra kulesinin teğmeni William Scevington tarafından icat edilen bu işkence türünde, suçlu dizlerinin üzerine çömeltilirdi. Ardından suçlu metal bir çerçeveden geçirilirdi ve ağzından burnundan kan gelinceye kadar metal içinde sıkıştırılırdı.
9
Izdırap Armudu (Vajina ve Rektum Armudu)
İsmini şeklinden alan bu işkence aleti, erkeklerin anüse, kadınların vajinasına uygulanıyordu. Vida yardımıyla ikiye ve üçe ayrılan bu işkence aleti vücutta geri dönüşü olamaz tahribatlar yaratırdı. Bu yöntem zina, homoseksüellik ve ensest ilişkiye girenler üzerinde uygulanırdı.
10