Tarihin Acı Hatırası: İntihar Mektupları

04 Nisan 2019

Yukio Mishima (Kimitake Hiraoka) / Japon romancı ve şair (1970)
Mishima, bir yanlış anlama sonucu intihar etti. Trajikomik bu intiharın sebebi; Japon ordusunun sivil hükümeti devirdiğini zannetmesiydi. Törensel bir şekilde intihar enden Mishima’nın intihar mektubunda şu sözler yer alıyordu:
 “Tenno Heika banzai!” (Majesteleri Çok Yaşa!)
1
Nicolas-Sebastien Chamfort / Fransız yazar (1794)
Paris’te tutuklanmadan önce intihar etti ve son sözleri Abbe Sieyes içindi. Chamfort mektubunda şunlara söyledi:
“Ve kalbin kırılması ya da kurşuna dönmesi gereken, bu dünyadan göçüyorum.”
2
Sylvia Plath / Amerikalı romancı ve şair (11 Şubat 1963)
Londra Primrose Hill’deki evinde kafası gazlı bir fırının içerisinde kalmış şekilde öldü. İntihar mektubunda ise şu ilginç söz yazıyordu:
“Dr. Horder’ı arayın.”
Bu not kimine göre bir intihar mektubu değil, yardım istediği anlamına geliyordu. Yapılan araştırmalarda da herhangi bir sonuca varılamadı.
3
Vachel Lindsay / Amerikalı şair (4 Aralık 1931)
Dezenfektan içerek intihar eden Lindsay’ın intihar mektubunda şu çarpıcı cümle yazıyordu:
 “Beni haklamaya çalıştılar fakat ben daha önce davrandım!”
4
Hunter S. Thompson / Amerikalı yazar (20 Şubat 2005)
Thompson, karısı Anita’ya “Futbol sezonu bitti” notunu bıraktıktan sadece dört gün sonra evde kendini vurarak intihar etti. Bu intihar notunda tam olarak şu yazıyordu:
 “Artık Maçlar yok. Bombalar yok. Yürüyüş yok. Eğlence yok. Yüzmek yok. 67. 50 yaşımı 17 sene geçmiş. İhtiyacım olandan ya da istediğimden 17 daha fazla sene ve sıkıcı da... Her zaman bir huysuz oldum. Kimse için eğlenceli değil. Giderek açgözlü oluyorsun. Yaşlı haline göre davran. Sakin ol hiç acımayacak.”
5
Romain Gary / Fransız yazar, yönetmen, senarist (2 Aralık 1980)
1979 yılında eski eşi Jean Seberg’in ölümüyle sarsılan Gary, 1 yıl sonra Paris’te yaşamına son verdi. Ölmeden birkaç dakika önce ise hayata şu sözleri bıraktı:
 “Çok eğlendim, hoşçakalın ve teşekkürler!”
6
Hart Crane / Amerikalı şair (27 Nisan 1932)
Crane bir mektup bırakmadı ama son nefesiyle bağırdı:
(Orizaba buharlı gemisinden atlayarak) “Hepiniz hoşça kalın!”
7
Sergei Yesenin / Rus şair (1924)
İngiltere Oteli’nde kendini asarak intihar eden Yesenin, intihar etmeden bir gün önce kendi kanıyla Mayakovski’ye şu şiiri yazdı:
 “Hoşça kal dostum, hoşça kal. Aşkım, kalbimdesin. Ayrılmamız da bir kader. Çok geçmeden bir araya gelecek olmamız da. Hoşça kal, el sıkışmaya gücüm yok. Üzülmek, kaş çatmak yok. Şu anda ölmek yeni bir şey değil çünkü yaşamak da yeni değil.”
8
Sara Teasdale / Amerikalı şair (1933)
Aşırı dozda uyku hapı alarak intihar eden Teasdale, 18 yıl önce yazdığı “I Shall Not Care” (Aldırmamalıyım) şirini intihar mektubuna yazdı. O şiir ise şuydu:
 “Öldüğümde; üzerimde güneşli Nisan ayı. Yağmurda ıslanmış saçlarını sallarken, kalbi kırık bir şekilde üzerime kapanmış olsan bile, aldırmamalıyım. Huzur bulmam için, yağmur dalları eğdiğinde, yapraklı ağaçlarınki gibi bir huzur ve senin şimdi olduğundan, daha sessiz ve acımasız olmalıyım.”
9
Charlotte Perkins Gilman / Amerikalı yazar (1934)
Aşırı dozda kloroform alarak intihar eden Gilman’ın son mektubunda şunları söyledi:
 “İnsan artık bir işe yaramadığında, kaçınılmaz ve yakın bir ölümden emin olduğunda, yavaş ve feci bir ölüm yerine hızlı ve kolay bir ölüm seçmek en basit insan haklarından biridir. Kloroformu kansere tercih ettim.”
10
Virginia Woolf / İngiliz yazar (28 Mart 1941)
Woolf bir sinir hastasıydı. Her zaman korktuğunu belirttiği bu hastalığı bir gün onun sonu oldu. Geçirdiği sinir krizi sonucunda Sussex’te Ouse Nehri’nde boğularak hayatına son verdi. Bu geçirdiği sinir krizinden önce ise evin şöminesinin üzerine şu mektubu bıraktı:
“En sevdiğim, yeniden delireceğime eminim. O korkunç zamanların bir yenisini daha aşamayacakmışız gibi hissediyorum ve bu kez iyileşmeyeceğim. Gaipten sesler duymaya başladım ve odaklanamıyorum. Bu yüzden en iyisi gibi gözüken şeyi yapıyorum. Bana mümkün olan en büyük mutluluğu yaşattın. Benim için olunabilecek her şeyi oldun. Bu korkunç hastalık çıkıp gelene kadar iki insanın daha mutlu olabileceğini düşünmezdim. Artık daha fazla mücadele edemeyeceğim. Hayatını mahvettiğimi biliyorum, ben olmazsam çalışabilirsin. Çalışacağını biliyorum. Görüyorsun ya, bunu bile düzgün yazamıyorum. Okuyamıyorum. Demek istediğim o ki, hayatımdaki bütün mutluluğu sana borçluyum. Bana karşı son derece sabırlı ve inanılmaz biçimde iyi oldun. Herkesin bunu bilmesini istediğim için söylüyorum. Eğer biri beni kurtarabilecek olsaydı, bu sen olurdun. Senin iyiliğinin kesinliği dışında her şey uçup gitti. Hayatını mahvetmeye daha fazla devam edemem. İki insanın bizim olduğumuzdan daha mutlu olabileceğini düşünmüyorum.”
11
Heinrich von Kleist / Alman yazar ve dramaturg (1811)
Kleist, kanser olan arkadaşıyla beraber intihar etme kararı verdi ve kız kardeşine şu notu bıraktı:
 “Bütün dünyayla – ve her şeyden önce seninle – uzlaşmadan sevgili Ulrike, şu anda olduğu gibi rahat ve huzurlu ölemem. Bana yazdığın mektupta başvurduğun güçlü ifadelerden vazgeç: Bırak onların hükmünü kaldırayım; gerçekten de beni kurtarmak için gücünün yettiği her şeyi yaptın, yalnızca bir kız kardeş olarak değil fakat bir insan olarak da yapılabilecek her şeyi yaptın. Gerçek şu ki, yeryüzünde hiçbir şey bana yardımcı olamaz ve artık hoşça kal: Tanrı sana benimkinin yarısı kadar olsa bile, keyifli ve tarifsiz mutluluk içerisinde bir ölüm bahşetsin: Bu senin için düşünebildiğim en içten ve en büyük dilek. Henry. Stimmung, Potsdam, ölümümün sabahında.”
12
Robert E. Howard / Amerikalı yazar (11 Haziran 1936)
Howard intihar ederken yazdığı son mektubu hayatında çok önemli bir yere sahip olan Viola Garvin’in “Sezar’ın Evi” (The House of Caesar) şiiriydi. Bu şiirden yaptığı bir alıntıyla hayata veda etti. İşte o şiirdeki alıntı:
“Herkes kaçtı, her şey bitti, öyleyse beni odun ateşinin üzerine koyun; şölen bitti ve fenerler söndü.”
13