Süper Lig Tarihindeki İlkler

24 Haziran 2015

Elli yedi yıllık Süper Lig tarihinin, ilk golünü atan futbolcu, İzmirsporlu Özcan Altuğ olmuştur. Özcan Altuğ bu golü İzmirspor-Beykozspor karşılaşması sırasında atmıştır.
1
Türkiye liginin ilk penaltı golünü Lefter Küçükandonyadis tarafından atılmıştır. Fenerbahçe-Beykozspor karşılaşmasında atılan bu gol 15 Mart 1959 tarihinde gerçekleşmiştir.
2
Türkiye Lig'inde ilk penaltı kaçıran golcü Karagümrüksporlu Kadri Aytaç'tır. 
3
Lig tarihinde sezona en iyi başlayan takım unvanı Fenerbahçe'de bulunmaktadır. Kendisine ait 7 maçlık rekoru 2009-2010 sezonunda 8 maça çıkararak bu unvanını korumayı başarmıştır.
4
Türkiye Ligi'nin ilk gol kralı, 1959 sezonunda toplamda 11 gol atan Metin Oktay olmuştur. 
5
İlk puan silme olayı lig tarihinde 80-81 sezonunda Mersin İdman Yurdu takımına gerçekleştirilmiştir. Beşiktaş maçında sırasında sahadan çekilen Mersin İdman Yurdu, hükmen mağlup sayılmış ve ayrıca iki puanıda silinmiştir.
6
Lig tarihinin en uzun süre gol yemeyen kalecisi Trabzonspor'lu Şenol Güneş olmuştur. Şenol Güneş üst üste 12 maçta gol yemeyerek bir ilke imza atmıştı.
7
Lig tarihinde üst üste en çok maç kazanan takım Beşiktaş olmuştur. Beşitaş 1959-1960 sezonunda üst üste toplamda 13 maç kazanarak bu rekoru elde etti.
8
Lig tarihinde en çok küme düşen takım, toplam 7 kere ligden düşen Samsunspor olmuştur. 
9
Lig tarihinde en fazla hafta liderlik koltuğunda oturan takım Fenerbahçe'dir. Sarı-Laciverli ekip, toplam 544 haftayı lider tamamlamıştır. 
10