Su Ve Enerji Tasarrufunun 10 Yolu

03 Ağustos 2015

Su tesisatınıza su ölçer taktırmak size fayda sağlar. Bir diğer önemli nokta da su faturanızı her zaman takip edin.
1
Çamaşır makinesini az doldurmayın. Yani yarım çalıştırmayın. Tam doldurup çamaşırlarınızı yıkayın.
2
Yazın musluktan soğuk su hemen gelmez. Su soğuyana kadar bekleyip o sırada akan suyu bir şişeye doldurursanız daha sonra kullanabilirsiniz.
3
Bahçenizde ekeceğiniz çiçekleri fazla su istemeyen türlerden seçebilirsiniz. Az su ile bahçenizde çok güzel bitkiler yetiştirmiş olursunuz.
4
Musluk uçlarına çeşitli aparatlar takmak su tasarrufu yapmanın bir diğer yoludur. Örneğin musluğunuzun ucuna bir yağmurlama aparatı takarsanız az su ile çok su varmış izlenimi oluşturabilirsiniz.
5
Kettle'ı her seferinde kullanacağınızdan fazla suyla doldurmayın. İhtiyacınız kadar su doldurun. Böylece hem su hem de elektrik tasarrufu yapmış olacaksınız.
6
Çiçeklerinizi sulayacağınız zamanlara dikkat ederek de tassarruf yapabilirsiniz. Örneğin, sabah ve akşam saatlerinde sulama yaparsanız suyun buharlaşmasını minimum seviyeye indirebilirsiniz.
7
Sifonun içine pet şişe koyun. Sifonun daha az dolmasını sağlayıp su tasarrufunu sağlamış olacaksınız.
8
Yağmur yağdığı zamanlarda yağmur suyundan faydalanmak gerçekten çok kolay. Olukların altına koyacağınız kovalarla yağmur suyunu biriktirebilir ve çeşitli bahçe işleriniz için kullanabilirsiniz.
9
En çok su kaybının yaşandığı anlardan biri de diş fırçalama sırasında gerçekleşiyor. Dişlerinizi fırçalarken suyu kapalı tutmaya özen gösterin.
10