Soyu Tükenmekte Olan Hayvanlar

25 Nisan 2017

KISA GAGALI YUNUSLAR
Delphinus delphis (Kısa gagalı yunus), Akdeniz alttürüdür. Son 40 yıl içinde yunusların nüfusu aşırı avlanma ve yaşam alanlarının bozulması nedeniyle %50 azalma göstermiştir.
1
PANDALAR
Dev pandalar, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) için ayrı bir önem taşır çünkü bu sevimli hayvanlar 1961 yılından beri vakfın sembolüdür. Dev pandalar ayrıca anavatanı olan Çin’in sembolüdür. Siyah-beyaz kürküyle karşımıza çıkan dev pandaların boyu yaklaşık 1,5 metre; ağırlığı ise 100-150 kg arasındadır. Bambu ormanlarında yaşayan dev pandalar, günde 12-38 kg civarı bambu ağacı yiyerek yaşamını sürdürür.
2
İMPARATOR PENGUENLER
Tasmanya'nın güneyinde Antarktik kıyısında yaşayan imparator penguenlerin nesli hızla yok oluyor. Bölgedeki buzlar eridikçe hayvanların sayısı da azalıyor. Penguenlerin sayısı son 50 yılda 3 bine kadar düştü. En büyük ölüm oranına 1976-1980 arasında denizde buzların azalması sırasında rastlanıldı.
3
AMUR PARSI
Parsların, yani leoparların da çoğunlukla Afrika’nın geniş bozkırlarında yaşadıkları farz edilse de bu pars türü Rusya’nın en doğusunda yaşamaya adapte olabilmiş. Saatte 60 km hıza ulaşabilen Amur Parslarının sıçrama yetenekleri de son derece gelişmiştir. Tek bir sıçramada yatayda 6 metre, yukarı doğruysa 3 metreye kadar ulaşabiliyorlar.
Ormanlarda ve dağlarda yaşadıkları bilinen bu hayvan türünün erkekleri çiftleşme sonrası dişiyle beraber kalıyor ve hatta bazen yavruların bakımına da yardımcı oluyor. Doğal ortamda 15, gözetim altında 20 yıl yaşayabildikleri görülüyor.
Türün 60 civarı üyesinin kaldığı düşünülüyor.
4
KUTUP AYISI
Kutup ayısı, 2006 yılında hassas türden tehlike altındaki tür kategorisine geçti. Kutup bölgesindeki buzulların erimesiyle yaşam alanı tehlike altına girmiştir. Tahminlere göre kutup bölgesindeki bu durum değişmezse önümüzdeki 45 yıl içinde türde yüzde 30'luk bir azalma olacak ve sonunda da tümüyle yok olacak. Yapılan ölçümler buzulların yüzölçümünün önümüzdeki yüzyıl içinde en az yarı yarıya azalacağını, hatta tümden yok olabileceğini ortaya koyuyor.
5
ANADOLU PARSI
Boyu 200-250 cm, ağırlığı dişilerde 35-50 kg, erkeklerde ise 45-70 kg civarındadır. Yaklaşık ömrü 20 yıldır. Çok çevik olan Anadolu parsı, etoburdur ve geyik, yaban keçisi, yaban domuzu, küçük memeliler ile beslenir. Anadolu parsı Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde, daha çok ormanlık ve dağlık alanlarda yaşamıştır. Doğal yaşam alanları ve av kaynaklarının azalması leoparları insanların yaşadığı yerlere yönlendirmiş. Bu da genellikle vurularak ya da zehirlenerek öldürülmelerine yol açmıştır.
6
AKDENİZ FOKU
Üzerinde yapılaşma olmayan, insanların kolay ulaşamadığı ya da insan etkinliklerinden uzak kalmış, tercihen üreme ve/veya barınma işlevleri gören kıyı mağara ve kovuklarına sahip; sessiz ve tenha kayalık sahilleri yaşama alanı olarak seçen Akdeniz fokları, bu alanların bozulmasından doğrudan etkilenmektedir.
7
ŞAHİN GAGALI KAPLUMBAĞA
75-90 cm boylarında ve 40-75 kilogram ağırlığında olan bu canlı türünün nesli de kritik seviyede yok olma riskine sahip.
8
CAVA GERGEDANI
Bu türün an itibarıyla sadece 60 adet üyesi bulunmakta. Bu üyelerin tamamı Hindistan’daki Ujung Kulon Ulusal Parkı’nda koruma altında yaşıyor.
9
CROSS RIVEL GORİLİ
Dağların yüksek kısımlarındaki ormanlık alanlarda yaşayan dağ gorillerinin genel popülasyonun 900’den biraz daha az olduğu biliniyor. İki ayrı grup halinde yaşadığı tespit edilen bu türe ait iki grup da Uganda sınırları içerisinde bulunuyor.
10