Sovyetlerin Soğuk Savaş Yıllarından Kalan Gizli Denizaltı Barınağı

23 Mayıs 2016

Sovyetler'in, soğuk savaş döneminde Ukrayna'nın Balaklava bölgesinde denizaltılarını gizlemek için yaptıkları üst, şimdilerde turistlere kapılarını açtı.
1
Soğuk savaş döneminde devletlerin tümü silahlarını bıraktığını duyurmuşlardı. Bu dönem, 2. Dünya Savaşı'nın açtığı yaraları kapatma ve devletlerin toparlanma sürecidir. 
2
Sovyetler herhangi bir savaş çıkarma düşüncesi gütmese de bu dönemde el altından denizaltı savaş gemilerinin üssünü kurdu.
3
1993 yılına kadar faal olan bu üstün, atom bombası ile yapılabilecek herhangi bir saldırıda dahi personellerini hayatta tutabilecek şekilde tasarlandığı iddia ediliyor. 
4
Balaklava'daki bu üstte o bölgedeki her insan çalıştırıldı. Sovyetlerin bu gizli üssünün yapıldığı süre içerisinde dışarıdan herhangi bir kişi Balaklava bölgesine giremiyordu.
5
Düşman uçakları tarafından fark edilmemesi için özel kamuflaj ile inşa edildi. 150 bin metrekarelik alan, bu sayede uzun yıllarca korundu.
6
Sovyetler Birliği'nin yıkıldığı 1991 yılından 1993 yılına kadar verimi düşük torpidoların sökümü gibi işlemlerle yapıldı.
7
 Sovyetlerin bu meşhur üssü, şimdilerde rehberler eşliğinde gezilebiliyor.
8
Üssün içerisi o kadar geniş kapsamlı düşünülerek inşa edilmiş ki; el vagonları dahi bulunuyor.
9
Ayrıca üsste su kanalı da bulunuyor.
10
11
Üss şimdilerde uzmanlar tarafından hala inceleniyor.
12
Geniş kapsamlı yapılan incelemelerin sonuçları gizli tutuluyor.
13
Üss zırhlı birçok kapıya sahip.
14
Fotoğrafın sağında görüldüğü gibi herhangi bir aksilikten doğabilecek kötü duruma karşı özel giysiler ve ek hava tüpleri bulunuyor.
15
Üssün giriş - çıkışı su kanalı yoluyla yapılabiliyor.
16