Sosyal Medyayı Yasaklayan Ülkeler

17 Mayıs 2017

Türkiye
Son yıllarda çeşitli nedenlerden dolayı twitter, facebook, youtube gibi sosyal medya kanallarının kapatılıp açılması ya da engellenmesiyle birlikte, Türkiye de bu listeye girmiştir.
1
Bangladeş
2010 yılında, dinsizliği teşvik eden içeriklerin yayınlandığı iddia edilerek Facebook kapatıldı. Ancak 1 ay sonra içeriklerin kaldırılmasıyla erişim tekrar sağlanmıştır.
2
Mısır
2011 yılında Mısır'da Twitter ve Facebook kapatıldı. 2010-2012 yılları arası Facebook 86 kez açılıp kapatılmıştır. 
3
Küba
Resmi olarak sosyal medyayı yasaklamamışlar ama Küba'da yasal internet kullanımı yalnızca siyasetçilere, gazetecilere ve tıp öğrencilerine açık. Sıradan insanlar için ise tek seçenek internet cafeler.
4
Suriye
İsrail'in Suriye'deki sosyal ağlara sızmasından çekinip 2007 yılında Facebook yasaklanmıştır. Daha sonra 2011 yılında bu yasak kaldırılmıştır.
5
Sudan
"Müslümanların Masumiyeti" filmi nedeniyle Youtube'a erişim 2012 yılında yasaklanmıştır.
6
Malezya
Mayıs 2013'de Youtube'a erişim yasaklanmıştır.
7
Kuzey Kore
Ülkenin "intranet" adı verilen ağı bulunmaktadır fakat bu ağ sınırlı kişi ve kurumun erişimine açık. Başka hiçbir ülkeden bu ağa girilmiyor. Ayrıca yurt dışıyla bağlantı kati surette yasak. Ayrıca Kuzey Koreliler Facebook ile tanışamamış bile.
8
İran
İran'da 2009 yılında, seçimlerde muhaliflerin Facebook ve Twitter üzerinden örgütlenmesinin engellenmesi için sosyal medya yasaklanmıştır. 2013 yılında ise bu yasak kaldırılmış.
9
Çin Halk Cumhuriyeti
Çin'de Twitter, Facebook, Google ve 700 civarı web sitesine erişime izin verilmiyor.
10