Sonbaharda Görülmesi Gereken 10 Cennet Yer

14 Ekim 2015

Taşkale ve Manazan
İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan ve çok eski bir yerleşim yeri olarak bilinen bu mağaralar, insanoğlunun inşa ettiği zamanında dağı delerek kalabilecekleri, kendilerine barınak yaptıkları, en güzel örneklerden bir tanesidir. Mağaraların içinde kiliseler bulunmaktadır. Bu da Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait olduklarının kanıtıdır. Bu mağaraları Osmanlılar da kullanmışlar. Sonbaharda gidilip görülmesi gereken yerlerin başında gelen mağaralar, Karaman' ın doğusunda bulunmaktadır. Mağaraların üst noktalarına doğru çıkmak için dikey olarak konulmuş merdivenlerle yola devam etmeniz gerekmektedir. Taşkale ve Manazan mağaralarını mutlaka görün, kendinizi çok farklı bir serüvende hissedeceksiniz.
1
Nallıhan
Ankara' nın Nallıhan ilçesinde bulunan ve yine bu ilçeden adını alan başka bir doğa harikası cennet yer Nallıhan. Özellikle sonbaharda ve yazın hafta sonları pek çok insan tarafından ziyaret ediliyor. İçerisinde pek çok şelale barındıran ve harika bir kamp alanı bulunan Nallıhan da ayrıca bir de kuş cenneti bulunmaktadır. Soyu tükenen karaleylekleri Nallıhan kuş cennetinde görebilirsiniz. Özellikle sonbaharda adeta renk cümbüşüne dönen Nallıhan bozkırları, gerçekten görülmeye değer manzara sunar. Sonbaharda Nallıhan'da renklerin ayrı ayrı her bir tonunu görebilirsiniz.
2
Karagöl
En güzel şehirlerimizden biri olan, İzmir'de bulunan adeta saklı kalmış bir cennettir Karagöl. Öyle ki çok az sayıda İzmirlinin bildiği doğa harikası yerlerden bir tanesidir. İzmir' de Yamanlar dağı mevkinde bulunan Karagöl' e arabayla da, yürüyerek de ulaşmak mümkün. Yolda ilerledikçe İzmir Körfezi'nin muhteşem manzarasına da tanıklık edebilirsiniz. Karagöl' de gidip kamp da yapabilirsiniz. Bir restoran da bulunan Karagöl'de günübirlik gidip harika bir gün geçirebilirsiniz. Her şeyden uzak kafa dinlemek için sonbaharda daha da güzel olan Karagöl' ü mutlaka görmelisiniz.
3
Yedigöller Yolu
Düzce' nin Yığılca ve Mengen köyleri arasında bulunan, bu gizli, saklı cennetten bir parça, yedigöller yoluna bir giderseniz kendinizi oradan almak biraz zor olacaktır. Sonbaharda gidilecek yerlerin en güzeli diyebiliriz aslında çünkü tüm pastel renkleri içinde barındırıyor ve romantik, insanın kafasını dinleyebileceği sakinlikte ve dinginlikte bir yerdir. Yedigöllere gidip kamp kurup, birkaç gününüzü orada her şeyden uzakta, harika bir şekilde geçirebilirsiniz. Yedigöllere sonbaharda gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz.
4
Frig Vadisi
Frig Vadisi Afyon, Kütahya ve Eskişehir'in ortasında kalan, muhteşem peri bacalarına sahip vadi, Kapadokya kadar meşhur ve bilindik olmasa da hatırı sayılır ziyaretçi çeken noktalardan bir tanesidir. Adından da anlaşılacağı üzere, vadideki kalıntılar Frigliler'e aittir. Adı da Frig Vadisi olarak kalmıştır. Vadi Romalıların zulmünden kaçan, hristiyanların sığınağı olmuştur. Frig Vadisi de gidip görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.
5
Dedegöl Dağları
Beyşehir ve Eğirdir gölünün ortasında kalan muhteşem doğa güzelliğine sahip, sonbaharda mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Dedegöl dağları, doğa severlerin sık olarak ziyaret ettikleri ve çok güzel fotoğraflar çekilebilecek cennet yerlerden birisidir. Özellikle akşam saatlerinde güneşin dağlara vuran ışığını ve ortaya çıkan renk cümbüşünü mutlaka görmelisiniz. Sonbaharda gitmeniz gereken noktaların başında geliyor.
6
Celil Boğazı
Konya' da bulunan Celil Boğazı, peri bacalarıyla ünlü bir diğer doğa harikası yerlerden birisidir. Ayrıca Celil Boğazı'nda yaban hayvan sayısı da oldukça fazladır. Bunlardan bazıları, tavşan ve kartallardır. Bölge ağaçlık olmasa da sonbaharda size eşsiz bir görüntü yine de sunuyor. Örneğin, boğazın toprağının rengi sonbaharda daha bir kırmızıya çalarak göz kamaştırıcı güzelliğe bürünüyor. Celil boğazı görmeniz gereken yerlerden biri olup, unutamayacağınız güzelliklere ev sahipliği yaparak hoş saatler geçirmenize yardımcı olacaktır.
7
Karya Patikası
Muğla' nın Milas ilçesinde her mevsim görülmeye değer güzellikte bir yer Karya Patikası. Roma dönemine ait pek çok kalıntı bulunan bölgede, patika boyunca yürüyüş yapabilir, muhteşem sonbahar renklerinin görüntüsüyle büyülenebilirsiniz. Milas' ın Ören beldesinde bulunan patika yolunda Ören' in muhteşem manzarasına da bayılacaksınız. Muğla' da bulunan bu cennet yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.
8
Narman Oltu Yolu
Erzurum' un bu güzel ilçelerinden adını alan bu güzel yol, harika yer şekillerine sahip olup sonbaharda güzelliğine güzellik katan yerlerden bir tanesidir. Narman Oltu Yolu boyunca sık sık duraklayacaksınız ve fotoğraf çekme isteğiniz katbekat artacaktır. Yol hizasında bulunan köy ve köyün etrafındaki ağaçların sonbaharda oluşan renk ahengine bayılacaksınız. Yol sonunda Oltu' da durmalı, bir soluklanmalı ve son olarak o harika cağ kebabının tadına mutlaka bakmalısınız. Erzurum' a yolunuz düşerse Narman Oltu Yolu'na mutlaka uğramalısınız.
9
Sülüklü Göl
Sülüklü Göl Bolu sınırı içerisindedir. Ancak Sakarya' dan ulaşım sağlanmaktadır. Sülüklü Göl harika doğası, yeşilliği ile göz dolduran ve sonbaharda özellikle ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden bir tanesidir. Adı Sülüklü Göl ancak gölde artık sülük kalmamıştır. Hafta sonları insanların piknik yaptıkları ve ailece keyifli vakit geçirdikleri bir yer haline gelmiştir. Sülüklü Göl manzarası size harika fotoğraflar çekme imkanı da sunuyor. Hiç durmayın sülüklü göle gidin ve o anları mutlaka ölümsüzleştirin.
10