Snapchat Hakkında Bilinmeyenler

22 Ağustos 2015

Snapchat, kullanıcılarının fotoğraf çekebilmesini, video kaydetmesini ve bunların üzerine mesaj yazıp ya da çizim yapıp, kendi kişi listesi ile paylaşılmasını sağlayan bir uygulamadır. 
1
Snapchat'in bu kadar popüler olmasının tek nedeni aslında sonsuz erişimleri kısıtlıyor olmasıdır. Snapchat'te gönderilen her şey maksimum 10 saniye görüntülenebiliyor ve Snapchat Story'nize yani günlük hikayeniz bölümüne koyduğunuz fotoğraf veya videolar en fazla 24 saat kalıyor. 24 saatin sonunda ise kendi kendiliğine siliniyor.
2
Kişiye özel gönderilen "Snap"ler ise sadece bir kere izlenebiliyor. Bu da kayıt altına alınmadığı için daha özgürce hareket etme şansını tanıyor.
3
Fotoğrafınızı veya videonuzu gönderirken, sağ üstten ön veya arka kamerayı kullanabilirsiniz. Fotoğrafı çektikten sonra, metin bölümüne tıklayarak, fotoğraf üzerine dilediğiniz metni yazabilirsiniz. Ayrıca ön kameranızdan da arka kameranızdaki gibi flaş özelliğini kullanabilirsiniz. Sol üst köşedeki flaş işaretinin üzerine basarak bu özelliği açıp kapayabilirsiniz.
4
İletinizin üzerine metin veya çizim eklemenin yanı sıra hava durumunu, hız bildirimini veya saati ekleyebilirsiniz. Hatta video ve fotoğraflarınız için filtre seçenekleri de bulunmaktadır.
5
Gönderinizin kaç saniye görüntüleneceğini, sol alttaki simgeyi tıklayarak, kimlere göndereceğimizi de, sağ alttaki simgeyi tıklayarak seçebiliyorsunuz. Gönderinizi alan kişi, ekranına dokunarak iletiyi açar, belirlenen süre boyunca içeriği görüntüler ve sonra silinmektedir.
6
Diğer mesajlaşma uygulamaları gibi, bir arkadaş listesine sahip olabilirsiniz ve ekleme talebi ile listenizi genişletebilirsiniz. 
7
Ayrıca her Snapchat kullanıcısının bir bakodu bulunmaktadır. Snapchat'in kamerası ile bir başkasının Snapchat barkodunu okuttuğunuzda o kişiyi otomatik olarak arkadaş listenize ekler.
8
Hikaye kısmını, yani 24 saat duran hikayenizi (story), sadece arkadaşlarınız görüntüleyebilmektedir.
9
Hatta paylaşımınızın üzerine bastığınızda onu kimin hangi sıra ile görüntülediğini de öğrenebilirsiniz.
10