Sivas'ta Görülmesi Gereken Yerler

04 Mayıs 2016

Sivas 4 Eylül Kongre Binası
Sivas Kongresi'nin yapıldığı tarihi binadır. Müze olarak hizmete açılan, bağımsızlığımızın ilan edildiği yeri mutlaka görmelisiniz.
1
Divriği Ulu Cami
Mengücekoğullarından olan Ahmet Şah ile eşi Melike Turan tarafından, 1228 senesinde tamamlanmış cami ve şifahanedidr. Taş ocaklarından çıkarılan tüf ile inşası yapılan yeri mutlaka görmelisiniz.
2
Kangal Balıklı Kaplıcaları
Romatizma ve sedef hastalıklarına iyi geldiği bilinen yerdir. Suyun içerisinde bulunan balıklar da deri hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Mutlaka ziyaret edilmeli.
3
Sivas Gök Medrese
Anadolu Selçuklu Devleti'nin önemli eserlerinden biridir. Çift minaresi, taç kapısı ve süslemelerinin görkemi ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır.
4
Çift Minareli Medrese
İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından, 1271 senesinde yaptırılmıştır. Şehrin önemli simgelerinden olan bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz.
5
Sivas Sızır Şelalesi
Sivas'ın Gömerek ilçesinde bulunan, her mevsim coşkun akan suları ile dikkat çeken yerlerdendir. Şehirde yaşayanların dinlenmek için gittikleri, doğa harikası yerlerdendir. Mutlaka gidilmeli.
6
Sivas Ulu Cami
Sivas'ın en değerli olan tarihi yerlerinden biridir. 1212 senesinde, I. İzzeddin Keykavus tarafından onarıldığı bilinmektedir. Kesinlikle ziyaret edilmeli.
7
Buruciye Medresesi
III. Gıyaasettin Keyhüsrev zamanında, 1271 senesinde, Hibetullah Burucerdioğlu Muzaffer Bey tarafından yaptılan eşsiz eserlerdendir. Mutlaka görülmeli.
8
Gürün Gökpınar Gölü
Sivas'ın ilçesi olan Gürün'ün, Yelken ve Karahisar Köyü sınırlarında olan, ülkemizin doğal güzelliklerinden biridir.
9
Zara Tödürge Gölü
Doğal yollarla oluşmuş bir göldür. Zara ve Hafik ilçeleri arasında bulunan göldür. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.
10