Şırnak'ın Görülmesi Gereken Yerleri

07 Mayıs 2016

Finik Ören Yeri ve Kalesi
Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunan tarihi yerlerdendir. M.Ö 4000 yılında yapılmış olan, çeşitli kabartmaları görebileceğiniz yerlerdendir. Mutlaka görülmeli.
1
Bazebde Ören Yeri
İlk çağdan kalma, Şırnak'ın en önemli yerlerinden biridir. Dicle Nehri'nin kenarında bulunan, taş köprüyü mutlaka görmelisiniz.
2
Cizre Ulu Cami
Caminin en önemli eserlerinden olan Ejderlli Kapı Tokmağı'dır. Selçuklu Dönemi'nden kalma tokmak, şimdilerde, İstanbul'da Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde sergilenmektedir.
3
Nuh Peygamber Türbesi
Nuh Peygamber'in mezarının yer aldığı ve yapılan restorasyonlardan sonra, ziyaretçilere kapılarını açan kutsal mekanlardandır. Mutlaka görülmesi gerekir.
4
Kasrik Ören Yeri
Su bentleri, köprüler ve şehir kalıntılarının bulunduğu, şehrin önemli yerlerindendir. Cizre halkının piknik yapmak için tercih ettikleri yerlerin başında gelmektedir.
5
Kırmızı Medrese
Tuğlaların kırmızı renginden dolayı, Kırmız Medrese olarak bilinen, 15. Yüzyılda Cizre Beyliği tarafından, şehrin geri alınmasından sonra yaptırılan medresedir. İçerisindeki mezarlar, dersane, yemekhane ve külliye ile anlam kazanmaktadır.
6
Abdaliye Medresesi
15. yüzyılda yapılmış medresede, dönemin kültürel ve sosyal izlerini görebilirsiniz. Türkiye'nin her yerinden insanların ziyaret ettiği medreseyi mutlaka görmelisiniz.
7
Cudi Dağı
Şırnak ili ve Silopi ilçesinde yer alan, 2.114 metrelik yüksekliğe sahip olan dağı mutlaka görmelisiniz. Şehrin önemli simgelerinden olan yeri mutlaka görmelisiniz.
8