Sinop'ta Görülmesi Gereken Yerler

04 Mayıs 2016

Sinop Kalesi
M.Ö 7. yüzyılda, Sinop'u koruma amaçlı yapılan kaledir. Roma, Bizans ve Selçuklu imparatorlukları döneminde onarılmıştır. Görkemli kaleyi görmeden şehirden ayrılmayın.
1
Eski Sinop Cezaevi
Romanlara ve filmlere konu olmuş olan cezaevi, ilk olarak tersane olarak yapılmıştır. 1887 senesinde cezaevine çevrilmiş olan tarihi yeri mutlaka görmelisiniz.
2
Alaaddin Cami
Selçuklu dönemi eserlerinden olan, şehrin özel camilerinden biridir. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan yapıyı mutlaka görmelisiniz.
3
Seyyid Bilal Hazretleri Türbesi
Selçuklu döneminde yapılmış olan ve şehrin özel tarihi dokularından olan türbeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.
4
Balatlar Kilisesi
Roma döneminde, hamam veya tiyatro olarak kullanıldığı tahmin edilen yapıdır. 7. yüzyılda Bizanslılar tarafından kiliseye çevrilmiş yerlerdendir.
5
Karakum Plajı
Yaz aylarında uğramanız gereken, şehrin en değerli yerlerindendir. Yanardağ patlaması sonrasında, etrafa saçılan kül ve kumların denizin dibini kaplamasından dolayı Karakum Plajı denmektedir.
6
Erfelek Şelalesi
Yüzülebilecek göllerin ve kamp yapılabilecek tesislerin yer aldığı, doğal güzellikteki yerdir. Huzur bulacağınız yeri görmeden şehirden ayrılmayın.
7
Tatlıca Şelaleleri
Harika görüntüsü ile gelenleri kendine hayran bırakan yerlerdendir. Doğanın mucizelerinden olan yeri mutlaka görmeli, fotoğraf çekmelisiniz.
8
İnceburun Feneri
Ülkenin en kuzeyinde yer almanın verdiği keyif ve karşınızdaki harika manzara... Büyülenmemek elde değil. Tertemiz havasını ciğerlerinize çekmeyi ihmal etmeyin.
9
Sinop Arkeoloji Müzesi
Büyüleyici parçaların bulunduğu, eserlerin çok iyi durumda olduğu, derli toplu bir müzedir. Ufak bir şehirde, böyle güzel bir müze ile karşılaşmaktan çok hoşlanacaksınız.
10