Siirt'te Görülmesi Gereken Yerler

04 Mayıs 2016

Ulu Cami
Siirt'in merkezinde bulunan ve Selçuklu Sultanı Mugiziddün Mahmut tarafından yaptırılmıştır. 1129 senesinde yaptırılan camii, şehrin en değerli ve tarihi yerlerindendir.
1
Veysel Karani Türbesi
Siirt'in, Baykan ilçesinin Ziyaret Beldesinde bulunan ve 1967 senesinde yenilenerek modern görünüme kavuşan bir türbedir. Mutlaka görülmesi gerekir.
2
Finik Kalesi
Siirt için en önemli yerlerdendir. 1990 senesinde Şırnak'a bağışlanan yeri mutlaka görmeli ve bol bol fotoğraf çekmelisiniz.
3
Şeyhun Hazin Hazretleri
Şehrin en önemli simgelerinden biridir. Siirt'e yolunuz düşerse mutlaka görmeli ve dua etmelisiniz.
4
İbrahim Hakkı Hazretleri
Siirt merkezden 7 kilometre uzaklıkta,Tillo ilçesinde bulunan yeri mutlaka görmeli ve dua etmelisiniz.
5
Şeyh Muhammed Kazım Türbesi
Siirt merkezde bulunan, en önemli türbelerdendir. Merkezde, Aydınlar Yolu Çal Mahallesinin yüksek tepesinde bulunan türbeyi ziyaret etmeden şehirden ayrılmayın.
6
Sağlarca (Billoris) Kaplıcası
Botan Çayı'nın kıyısındaki mağarada bulunan kaplıca, romatizma, deri, kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem, kireçlenme ve daha çok sayıdaki hastalığa iyi gelmektedir.
7
Siirt Manzarası
Şehri en güzel izleyebileceğiniz yerlerdendir. Bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğiniz yerde yürürken dikkatli olmalısınız.
8
Siirt Mağaraları
Kalkerli oluşumlar, önemli yapılar olduğundan dolayı, çok sayıda mağara bulunmaktadır. Suya direnci az olan kalkerlerin erimesinden dolayı, vadi boylarında yoğunlaşmış mağaraları mutlaka görmelisiniz.
9
Saat Kulesi
1975 senesinde yapımı tamamlanan, Hükümey Caddesi'nde yer alan, şehrin simgelerindendir. Görülmesinde fayda vardır.
10