Sıcak Havalarda Göz Kuruluğuna Dikkat

15 Temmuz 2015

Sıcak arttıkça göz kuruluğunun şikayetleri de artmaktadır. Günün büyük kısmını klimalı ortamlarda geçirenlerde göz kuruluğunun daha çok görülmektedir.
1
Özellikle ofiste çalışan ve menopoz sonrası kadınlarda çok sık görülen göz kuruluğu; gözlerde yanma, batma, bulanıklık gibi şikayetlerle kendini göstermektedir.
2
Yaz aylarında göz kuruluğuna sebep olan asıl etken klimalardır. Klimalar, mekandaki nemli havayı çekip soğuk ve kuru hava üflediği için göz buharlaşmasını hızlandırıp, göz kuruluğuna sebep olmaktadır.
3
Gözyaşı, gözün sağlıklı kalmasını sağlarken, rahat göz açıp kapama hareketini yaptırır. Bazen insanlarda gözyaşı üretimi azalır ve üretilen gözyaşında bozulma olmaktadır. Bu da göz kuruluğuna işarettir.
4
Göz kuruluğu; yaygın bir hastalık olmasına rağmen,en az bilinen göz hastalığıdır. Alerjiler, iklim koşulları gibi faktörler göz kuruluğunu arttırabiliyor.
5
Gözyaşı kuruluğunu etkileyen risk faktörleri, toz, duman , kimyasallar ve klimadır. Vücutta eksik olan gözyaşları da suni gözyaşları tarafından sağlanmaktadır.
6
GÖZYAŞI KURULUĞU İÇİN ALINACAK TEDBİRLERE BAKARSAK ;
Kesinlikle klimanın üfleyişi yüzümüze doğru olmamalıdır. Direkt temas halinde, hastalığı tetiklersiniz.
7
Gözünüzdeki yağ bezlerinde herhangi bir sorun varsa ona göre tedavi uygulanmalıdır. Gözyaşı üretiminin yetersiz olduğu zamanda ise suni gözyaşı kullanılmalıdır.
8
Bilgisayar karşısında çalışıyorsanız, 20 dakikada bir kez 20 saniyelik mola, 45 dakikada bir de 15 dakikalık molalar verilmelidir.
9
Uçuş kabininin içlerindeki nem oranı çok düşük olduğu için, uçağa binerken yapay gözyaşı kullanmanız sizi rahatlatabilir.
10